Forum Discuţii juridice Executare silită Poprire deja instituita in banca plus cerere noua la ...
Discuție deschisă în Executare silită

Poprire deja instituita in banca plus cerere noua la angajator

Buna ziua.

Sunt intr-o situatie mai ciudata, am deja o proprire de 50% instituita pe contul bancar unde primesc salariul si azi am primit la birou o cerere de la un alt popritor sa mi-se retina 33% din salariu de la angajator.

Din cate stiu eu 50% este cuantumul maxim care poate fii retinut, nu stiu ce sa mai fac nu am fost pus in situatia asta nici o data si nici nu cunosc pe nimeni care a trecut prin asa ceva ...

Ce ma puteti sfatui ?
Care sunt pasi de urmat ?

Va multumesc !
Paul.
Trebuie sa faceti contestatie la executare in termen de 15 zile de cand ati luat la cunostinta de a doua executare, invocand prevederile art.729(2)NCPC"Daca sunt mai multe executari asupra aceleiasi sume,urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului ,indiferent de natura creantelor,in afara de cazul cand legea dispune altfel."
Am sa incerc sa detaliez mai amanuntit.

O firma de leasing a depus 3 dosare de executare silita (exces de zel)
Apoi un alt executor a depus o alta cerere in alta speta

Pana acum am 4 popriri ( 3 leasing, 1 alta speta)
Azi angajatorul meu a primit o crere din partea altui executor nu stiu detalii inca dar presupun ca este alta speta ...

Deci deja se popresc 50% si a mai aparut si aceasta cere, eu nu am primit nimic la adresa unde locuiesc ... deci daca nu am o hotarare judecatoreasca cum sa fac o contestatie ca nu stiu unde si nici la ce .. chiar a devenit peste puterile mele si nu mai pot suporta ...