Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... S-a prescris sau nu dreptul de a cere executarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

S-a prescris sau nu dreptul de a cere executarea silita?

In octombrie 2007, creditorul se adreseaza unui executor judecatoresc pentru punerea in executare prin poprire a unei hotarari judecatoresti din 2005 prin care debitorul a fost obligat la plata cheltuielilor de judecata.
Debitorul formuleaza contestatie la executare, fara a solicita si suspendarea executarii, contestatia acestuia fiind respinsa de instanta.
Tertul poprit refuza sa retina din salariul debitorului sumele prevazute in adresa de infiintare a popririi.
La inceputul lui februarie 2009, creditorul se adreseaza altui executor solicitand punerea in executare prin poprire a aceleiasi hotarari din 2005.
Este in termen sau s-a prescris dreptul de a cere executarea silita?

Nu este prescris dreptul de a cere executarea silita, daca a fost deja depusa cererea de executare sau daca s-a indeplinit un act de executare. Cursul prescriptiei a fost intrerupt si din acel moment incepe sa curga o alta prescriptie.
Cererea de executare a fost depusa in ctombrie 2007 si inafara de adresa de infiintare a popririi nu a mai fost indeplinit nici un act de executare, nefiind solicitata nici validarea popririi prevazuta de art.Art. 460. - (1).
Nu cumva, avand in vedere cele expuse si faptul ca prima cerere s-a perimat s-a prescris termenul?
din octombrie 2007 curge noul termen de prescriptie.