Forum Discuţii juridice Executare silită Probleme cu executorul judecatoresc.
Discuție deschisă în Executare silită

Probleme cu executorul judecatoresc.

Bunaziua. Intrebarea mea este daca executorul judecatoresc,atunci cand la punerea in executare debitorul este agresiv si se opune la executare si chiar mai mult semneaza in procesul verbal al executorului ca nu respecta hotararea judecatoreasca, este obligat sa inainteze o plangere penala parchetului cu privire la cele constatate pentru a se incepe urmarirea penala a debitorului? Si asi dori sa mai aflu care este perioada maxima care poate trece pana la solutionarea unei cereri de poprire asupra veniturilor debitorului.
ariss88 a scris:

Bunaziua. Intrebarea mea este daca executorul judecatoresc,atunci cand la punerea in executare debitorul este agresiv si se opune la executare si chiar mai mult semneaza in procesul verbal al executorului ca nu respecta hotararea judecatoreasca, este obligat sa inainteze o plangere penala parchetului cu privire la cele constatate pentru a se incepe urmarirea penala a debitorului? Si asi dori sa mai aflu care este perioada maxima care poate trece pana la solutionarea unei cereri de poprire asupra veniturilor debitorului.

1.Depinde ce s-a retinut in cuprinsul p.v. pe care executorul l-a incheiat.Pot fi intrunite, sau nu, elementele constitutive ale infractiunii de nerespectarea hotararilor judecatoresti (art.271 c.pen.).Daca doriti, va mut topicul la sectiunea penala pentru lamuriri.

2.......disp. art.456 c.proc.civ. prevad un termen de reactie din partea tertului poprit, de minim 15 zile...de la comunicarea adresei de infiintare a popririi, apoi se adauga inca 15 zile de la primirea dovezii de consemnare a sumelor de catre tertul poprit, termen in care, executorul elibereaza/distribuie sumele...in consecinta, avem un termen minim de 30 zile.

2.1.In situatia in care se formuleaza contestatie la executare de catre debitor si se suspenda executarea, ori contul debitorului este gol... si vor trece 6 luni de la ultimul act de executare, aceasta se va perima...
2.2.Daca va referiti la neindeplinirea obligatiilor tertului poprit, avem un termen de 3 luni de la data cand acesta trebuia sa consemneze suma urmaribila, nerespectarea acestui termen ducand la sesizarea instantei de executare, in vederea validarii popririi (art.460 c.proc.civ.).

Intrebarea dvs. este generica, poate reveniti cu detalii.

cermak gruianu a scris:

[2.1.In situatia in care se formuleaza contestatie la executare de catre debitor si se suspenda executarea, ori contul debitorului este gol... si vor trece 6 luni de la ultimul act de executare, aceasta se va perima...

Cred ca gresiti. Poprirea nu se perima. ;)
Jocandi Causa a scris:

cermak gruianu a scris:

[2.1.In situatia in care se formuleaza contestatie la executare de catre debitor si se suspenda executarea, ori contul debitorului este gol... si vor trece 6 luni de la ultimul act de executare, aceasta se va perima...

Cred ca gresiti. Poprirea nu se perima. ;)

:) Am sustinut cumva ca poprirea se perima sau am folosit :" vor trece 6 luni de la ultimul act de executare" ?Este adevarat ca nu am fost clara insa...nu pot sa-mi imaginez, in lipsa unor detalii/elemente concrete furnizate de catre userul ce a formulat intrebarea, chiar toate aspectele/implicatiile juridice.

Referitor la notiunea de "perimarea popririi"...sunt instante care folosesc notiunea de "perimarea poprii"...."calcularea termenului de perimare a popririi"...cu titlu de exemplu:
In Decizia nr.4233/2005, a ICCJ, Sectia civila si de proprietate intelectuala, dosar nr.20235/2004, se foloseste urmatoarea motivatie:
"Pe cale de consecinţã, în noua cerere de executare silitã prin poprire, calcularea termenului de perimare a popririi nu trebuia sã fie raportat la data unui act de executare îndeplinit într-o modalitate de executare silitã.
Chiar dacã între cele douã cereri de executare silitã a trecut un termen mai mare de 6 luni, perimarea priveşte exclusiv, cererea primã de executare silitã imobiliarã rãmasã în nelucrare şi nu noua noastrã cerere de executare silitã prin poprire, mai cu seamã cã sub rezerva nepopririi, titlul executoriu, se poate executa, prin facerea unei noi cereri."
[ link extern ] ---/

Cu titlu informativ, termenul de prescripţie nu se întrerupe daca cererea de încuviinţare şi validare a popririi , este respinsă în primă instanţă, iar apelul este declarat ca fiind perimat:
[ link extern ]

Pe fondul aspectului pus in discutie de dvs., aveti dreptate, teoretic... "poprirea nu se perima"...
[ link extern ] /

:ok:

Am vrut doar sa punctez un aspect necunoscut de majoritatea practicienilor, din pacate si de majoritatea judecatorilor. Cat despre executorii judecatoresti, avand in vedere ca ei sunt de formatie sculeri matriteri si alte asemenea meserii juridice, n-am sa ma mai pronunt.

Poprirea nu se perima. Se prescrie dreptul de a executa silit, in termen de 3 ani de la ultimul act de executare silita prin poprire. :bow: