Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... pot invoca in preschimbarea ordonantei de renuntarea ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

pot invoca in preschimbarea ordonantei de renuntarea la UP, art. 314 (1) a), art. 315 (1) b) si art. 16 (1) a) ?

Pot invoca in preschimbarea ordonantei de renuntarea la UP, art. 314 (1) a), art. 315 (1) b) si art. 16 (1) a) ?

In fapt, a fost dispusa nelegal si netemeinic urmarirea mea penala in rem avand obiectul Ultrajul judiciar, fara sa fiu acuzat de o fapta penala propriu-zisa care contituie Ultrajul judiciar

Un an mai tarziu procurorul a emis o ordonanta de renuntarea la urmarirea penala pentru lipsa interesului public, care este nula de drept deoarece nu a pus in miscare actiunea penala, mai ales din oficiu ca sa invoce interesul public...

Din acest motiv am formulat plangere impotriva actelor procurorului, si doresc sa solicit preschimbarea ordonantei de renuntarea la UP in ordonanta de clasare cf. art. 16 (1) a) din CPP

"fapta nu exista" sper ca inseamna ceea ce cred ca inseamna, adica nu s-a savarsit nici o infractiune, corect?

Multumesc.

Fapta nu exista presupune inexistenta unei fapte in materialitatea ei, nu stiu daca e cazul dvs.
Pai cum poate exista Ultrajul judiciar daca nu sunt acuzat de nici o alta infractiune? Ultrajul judiciar e obiectul dosarului, infractiunea care constituie Ultrajul judiciar nu exista...
Ce se retine de fapt ca ati facut?
sunt acuzat ca am amenintat un asa-zis judecator, dar nu am fost acuzat sau urmarit penal pentru Amenintarea, sau oricare alta infractiune inafara de Ultrajul judiciar. Asa-zisii magistrati stiu ca e un fals, si abuzurile se datoreaza faptului ca in loc sa cedez la acest dosar de amenintare si santaj impotriva mea, am deschis dosar penal asa-zisului judecator mincinos si asa-zisului procuror la fel, pentru Falsul in declaratii si Inducerea in eroare a organelor judiciare.

Asa-zisul judecator de fapt e "ultragiat" pentru alt dosar penal in prealabil pentru ca l-am prins in flagrant luand mita de la cel pe care l-am chemat in judecata, ca sa-i solutioneze favorabil dosarul. Asa-zisul judecator e urmarit penal de DNA... si intre timp au savarsit si altele mai grave...

Cam despre asta e vorba, si am chiar o hotarare judecatoreasca prin care am anulat una din actiunile lor nelegale si netemeinice, cum ca nu se poate retine ca am savarsit o infractiune doar pentru ca am facut plangere penala prealabila cuiva
eusaisapte, utilizator
Daca ati amenintat un judecator aflat in exercitarea atributiilor de serviciu este ultraj judiciar, nu trebuie sa fiti cercetat pentru amenintare, amenintarea este absorbita de ultrajul judiciar.