Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Valorificare deseuri materiale constructii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Valorificare deseuri materiale constructii

Pot valorifica deseurile materiale constructii prin vanzarea lor directa persoanelor fizice? Precizez ca detin un magazin care comercializeaza materiale de constructii si unele produse (placi gresie, caramizi s.a.) se sparg si nu le mai pot vinde, dar sunt persoane care ar dori sa le cumpere la preturi modice.
Din punctul meu de vedere ele nu reprezinta deseuri, ci mai degraba marfa care nu mai corespunde conform standardelor ,pentru a fi comercializate in vederea recuperarii partiale a contravalorii lor si sa nu aveti probleme este bine sa fie mentionat foarte bine aspectul ca ele au suferit anumite deteriorari, sa fie evidentiate intr-un spatiu distinc astfel incat cumparatorul sa nu se simta inselat.
Nu cred ca legea ar interzice asa ceva.
Mult succes.