avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 600
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 600

Sunt medic si am CMI , dar sunt si angajat la spital . Mai depun declaratia 600?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 10:40, 26 Ianuarie 2016
Se depune doar daca veniturile nete realizate in anul precedent(venitul brut minus cheltuielile deductibile,exclusiv CAS,depaseste 35% din castigul salarial mediu brut(pentru 2016 acesta este de 2681 lei).Calculul pentru platile anticipate pe 2016 este : 2681x35%=938 leix12 luni=11256 lei.Acesta este venitul net anual minim ,in sistem real,la care se calculeaza CAS,chiar daca sunteti si salariata.
Multumesc mult!
Declaratia 600 nu permite optiunea de cota de contributie de 10,5%. Cum se procedeaza ca sa optez pentru aceasta cota?
Pentru cota de 10,5%nu se bifeaza niciuna din cele doua optiuni de la pct.III.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratie 600 pfa carmenbn carmenbn O PFA a obtinut in 2015 venituri de 780 lei/luna (medie).In acelasi timp este si salariat.Trebuie sa depuna declaratia 600? (vezi toată discuția)
Pfa - contributii obligatorii la sistemul public de pensii Irimia_Vali Irimia_Vali Buna seara, Am urmatoarea dilema...ca PFA trebuie sa platesc contributii la sistemul public de pensii, daca ma aflu sub baremul impus in codul ... (vezi toată discuția)
Cas 2016 cmi/ffa/ii antonia_m09 antonia_m09 Buna ziua, Am o intrebare care contine doua+una spete vis a vis de cas la un CMI pentru anul 2016: I. Daca optez pana la data de 31.01.2016 prin DEC 600 ... (vezi toată discuția)