Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 600
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 600

Sunt medic si am CMI , dar sunt si angajat la spital . Mai depun declaratia 600?
multumesc
Se depune doar daca veniturile nete realizate in anul precedent(venitul brut minus cheltuielile deductibile,exclusiv CAS,depaseste 35% din castigul salarial mediu brut(pentru 2016 acesta este de 2681 lei).Calculul pentru platile anticipate pe 2016 este : 2681x35%=938 leix12 luni=11256 lei.Acesta este venitul net anual minim ,in sistem real,la care se calculeaza CAS,chiar daca sunteti si salariata.
Multumesc mult!
Declaratia 600 nu permite optiunea de cota de contributie de 10,5%. Cum se procedeaza ca sa optez pentru aceasta cota?
Pentru cota de 10,5%nu se bifeaza niciuna din cele doua optiuni de la pct.III.