avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... incadrare infractiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

incadrare infractiune

Buna dimineata! Am formulat o plangere penala impotriva unui debitor care nu si-a achitat datoria, refuza sa o faca si care de asemenea se ascunde (si-a tot schimbat domiciliul, a spus la tel ca nu binevoieste a o plati iar, mai nou, nu raspunde la tel.). Eu am incadrat-o la art 215 Cod pen., insa procurorul mi-a refuzat plagerea pe motiv ca nu se incadreaza in aceasta infractiune si nici in alta. La ce articol ar trebui sa o incadrez, ptr a nu mi-o mai refuza? Mentionez faptul ca am mai depus cateva plangeri similare Prim-procurorului, care mi le-a acceptat fara nicio problema.
Cel mai recent răspuns: godspeed , utilizator 13:17, 6 August 2009
de ce i-ati facut plangere penala si nu ati incercat sa recuperati datoria pe civil ? este vorba de o persoana fizica da ?
doar faptul ca ati imprumutat o persoana cu o suma de bani iar aceasta refuza sa va restituie imprumutul, nu intruneste conditiile pt a incadra fapta ca inselaciune .
dati mai multe detalii
si eu zic la fel. Civil sau comercial.
IonutBondarenco a scris:

Buna dimineata! Am formulat o plangere penala impotriva unui debitor care nu si-a achitat datoria, refuza sa o faca si care de asemenea se ascunde (si-a tot schimbat domiciliul, a spus la tel ca nu binevoieste a o plati iar, mai nou, nu raspunde la tel.). Eu am incadrat-o la art 215 Cod pen., insa procurorul mi-a refuzat plagerea pe motiv ca nu se incadreaza in aceasta infractiune si nici in alta. La ce articol ar trebui sa o incadrez, ptr a nu mi-o mai refuza? Mentionez faptul ca am mai depus cateva plangeri similare Prim-procurorului, care mi le-a acceptat fara nicio problema.


Va recomand cu caldura sa-i intentati actiune in instanta fiindca un simplu imprumut pe care nu doreste sa-l restituie nu inseamna ca a savarsit infractiunea de inselaciune.
:)
Calea de recuperare a datoriei se regaseste pe taramul dreptului civil pentru persoane fizice si comercial pentru persoane juridice, insa trebuie sa faceti dovada vis-a-vis de creanta respectiva...in ce priveste latura penala, poate la abuz de incredere, dar nu as recomanda. Succes!
Exista Contracte de impumut de bani ptr sumele respective, i-am facut somatie de plata, s-a prezentat la sediu, unde a semnat angajament de plata , iar de atunci se ascunde, sustragandu-se de la plata. Debitorul nu are bunuri pe numele sau si nici nu lucreaza. dosarul se afla la o societate de recuperari creante.

Alte discuții în legătură

Acþiune la judecãtorie pentru înºelãciune în contract badila steluta badila steluta bunaziua! pot deschide o actiune la judecatorie pt. inselaciune in contract, daca in prealabil nu exista o plangere penala? care se solutioneaza f. greu? este ... (vezi toată discuția)
Inselaciune laur188 laur188 Buna ziua.Am fost inselat cu o suma mare de bani aproximativ 10000 euro.Singurele dovezi pe care le am pentru a dovedi inselaciunea sint formularele Western ... (vezi toată discuția)
Proceduri file cec refuzate Cent Cent Buna ziua, Daca stie cineva, va rog mult sa imi explicati la ce sa ma astept din momentul in care o fila CEC depusa in banca nu a avut acoperire. Cunosc ... (vezi toată discuția)