Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... incadrare infractiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

incadrare infractiune

Buna dimineata! Am formulat o plangere penala impotriva unui debitor care nu si-a achitat datoria, refuza sa o faca si care de asemenea se ascunde (si-a tot schimbat domiciliul, a spus la tel ca nu binevoieste a o plati iar, mai nou, nu raspunde la tel.). Eu am incadrat-o la art 215 Cod pen., insa procurorul mi-a refuzat plagerea pe motiv ca nu se incadreaza in aceasta infractiune si nici in alta. La ce articol ar trebui sa o incadrez, ptr a nu mi-o mai refuza? Mentionez faptul ca am mai depus cateva plangeri similare Prim-procurorului, care mi le-a acceptat fara nicio problema.
de ce i-ati facut plangere penala si nu ati incercat sa recuperati datoria pe civil ? este vorba de o persoana fizica da ?
doar faptul ca ati imprumutat o persoana cu o suma de bani iar aceasta refuza sa va restituie imprumutul, nu intruneste conditiile pt a incadra fapta ca inselaciune .
dati mai multe detalii
si eu zic la fel. Civil sau comercial.
IonutBondarenco a scris:

Buna dimineata! Am formulat o plangere penala impotriva unui debitor care nu si-a achitat datoria, refuza sa o faca si care de asemenea se ascunde (si-a tot schimbat domiciliul, a spus la tel ca nu binevoieste a o plati iar, mai nou, nu raspunde la tel.). Eu am incadrat-o la art 215 Cod pen., insa procurorul mi-a refuzat plagerea pe motiv ca nu se incadreaza in aceasta infractiune si nici in alta. La ce articol ar trebui sa o incadrez, ptr a nu mi-o mai refuza? Mentionez faptul ca am mai depus cateva plangeri similare Prim-procurorului, care mi le-a acceptat fara nicio problema.

Va recomand cu caldura sa-i intentati actiune in instanta fiindca un simplu imprumut pe care nu doreste sa-l restituie nu inseamna ca a savarsit infractiunea de inselaciune.
:)
Calea de recuperare a datoriei se regaseste pe taramul dreptului civil pentru persoane fizice si comercial pentru persoane juridice, insa trebuie sa faceti dovada vis-a-vis de creanta respectiva...in ce priveste latura penala, poate la abuz de incredere, dar nu as recomanda. Succes!
Exista Contracte de impumut de bani ptr sumele respective, i-am facut somatie de plata, s-a prezentat la sediu, unde a semnat angajament de plata , iar de atunci se ascunde, sustragandu-se de la plata. Debitorul nu are bunuri pe numele sau si nici nu lucreaza. dosarul se afla la o societate de recuperari creante.