avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Revenire la numele de fata dupa pronuntarea divortului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Revenire la numele de fata dupa pronuntarea divortului

Buna ziua,
V-as ruga sa ma ajutati si sa-mi spuneti in ce consta procedura de revenire la numele purtat anterior casatoriei, dupa ce divortul de fostul sot s-a pronuntat si eu am pastrat numele de familie acestuia. Doresc acum sa revin la numele de familie purtat inainte de casatorie.
Cat ar dura acest proces si de ce anume am nevoie, unde trebuie sa ma adresez?
Multumesc anticipat..
Ultima modificare: Vineri, 22 Ianuarie 2016
mihali, utilizator
Cel mai recent răspuns: mirebire , utilizator 11:11, 22 Ianuarie 2016
Nu aveti nevoie nevoie sa deschideti un proces. Incercati schimbarea numelui pe cale administrativa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenire la numele de fata florena01 florena01 buna ziua. as dori daca se poate sa ma lamuriti intr-o problema. multumesc.: am divortat in 2009 si am pastrat numele sotului la presiunea acestuia de a se ... (vezi toată discuția)
Revenirea la numele de fata alina81 alina81 Buna, As avea si eu o intrebare, daca un cuplu divorteaza si femeia pastreaza numele barbatului, instanta da o hot.irevocabila, poate femeia sa revina la ... (vezi toată discuția)
Revenire la numele de dinainte de casatorie dupa divort cristinaz91 cristinaz91 Buna ziua, Am divortat acum aproape 1 an si am pastrat numele fostului sot din motive administrative. In prezent, in urma unor neintelegeri nu-mi doresc sa ... (vezi toată discuția)