Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident rutier

In data de 03.07.2009 am fost implicata intr-un accident rutier. Am plecat de la semafor, a treia masina, si de pe contrasens, cineva a vrut sa vireze stanga, nu mi-a acordat prioritate si am intrat in el. Eu nu mai stiu mare lucru din accident, dar banuiesc ca l-am vazut pentru ca aveam rotile maxim dreapta si am reusit sa-l evit cat de cat, intrandu-i in roata. Nu stiu exact dupa timp m-am dat jos din auto si bineinteles ca cel care era vinovat, era deja in mijlocul intersectiei, langa masina lui si urla cat il tineau plamanii ca i-am distrus masina intentionat, dupa care s-a inchis in masina lui si nu vroia sa-mi spuna nici macar unde are RCA. Dupa sosirea sotului meu, a iesit din masina, tot cu tupeu, nu vroia sa-mi RCA-ul, vroia sa plece cu masina lui in service si tipa ca el e medic si ca nu e un oarecare. In cele din urma a inteles situatia, a luat masinile pe platforme si am mers la firma unde avea RCA pt intelegerea amiabila. Din pacate, seara am inceput sa ma simt foarte rau si dimineata m-am prezentat la spital, unde au chemat si circulatia. Initial mi s-a dat drumul acasa, spunand ca nu e nimic grav (TCC minor, contuzie coloana cervicala, contuzie genunchi drept), am mers impreuna cu cei de la circulatie pentru a face cercetarea la fata locului, la care cel vinovat a refuzat sa se prezinte, spunand ca munceste si nu are timp de asa ceva (desi locul accidentului este la max 5 minute mers usor pe jos de locul lui de munca). A refuzat orice colaborare cu cei de la circulatie, a refuzat sa dea si declaratie cu privire la cele intamplate, iar cei de la circulatie s-au deplasat la locul lui de munca pentru a-i ridica permisul de conducere (mentionez ca in momentul in care au ajuns cei de la circulatie si-a recunoscut vina si in cele din urma le-a dat permisul). A facut un scandal monsturos, atat el cat si sotia lui (care nu a fost prezenta la producerea accidentului), ca nu trebuia sa ma duc la spital, ca trebuia sa-l sun pe el si ma ajuta el cu sfaturi si vorbe bune si dorea sa dau declaratie ca nu am nicio pretentie si sa nu-i ridice lui permisul. desi i-am adus la cunostinta ca incepeam sa ma simt rau, ca nu mai simt mana si piciorul drept, el spunea ca acestea vor trece, dar el ce face fara permis. A fost ultima discutie pe care am avut-o cu el. In data de 06.07.2009 cand deja aveam guler cervical, am fost internata la neurologie cu pareza partea dreapta. Dupa externare mi s-a recomandat examen RMN pentru coloana si genunchi. In data de 13.07.2009 am facut examenle RMN si mi s-a spus ca la coloana cervica am probleme, (niste discuri miscate care ar apasa pe maduva cervicala), iar la genunchi am ligamentul foarte intins si o afectiune in spatele si in fata rotulei, fapt pentru care mi s-a pus o atela ghipsata pe tot piciorul drept. Nimeni nu m-a lamurit de la ce este exact pareza pe dreapta (piciorul nu il mai simt si nu il mai pot misca de la glezna in jos, iar de mana ma mai pot folosi cat de cat, dar foarte greu sa scriu). Acum astept sa scot atela ca sa o iau de la capat cu controale la neurologie si ortopedie ca sa aflu de unde exact vine pareza si in cat timp voi scapa de ea. Intre timp am fost si la IML cu adresa de la politie, iar medicul de acolo mi-a mai dat niste adrese pentru medicii care ma vor consulta dupa ce scap de atela. Atat cel de la IML cat si alti medici mi-au spus ca voi trage cel putin 3 luni si e posibil sa raman chiar si cu un mic deficit la picior. Zilele trecute am fost chemata si la circulatie, de unde mi s-a spus ca cel vinovat a refuzat in continuare sa se prezinte la ei pentru audieri si ca urmeaza sa-l citeze in scris, urmand apoi un mandat de aducere (in cazul in care tot refuza sa se prezinte). Eu deja am avut 21 zile concediu medical si mi s-a mai prelungit cu inca 21 de zile, iar la masina e posibil sa-mi dea dauna totala, intrucat reparatia costa 7700 euro.
Din ziua cand i s-a luat permisul, cel vinovat nu a mai dat niciun semn de viata, sa vada care este starea sanatatii mele, daca mai am amortite piciorul si mana. Credeti ca e posibil, datorita meseriei lui (medic) sa afecteze cu ceva certificatul medico legal? Vreau ca totul sa fie real si sa nu umble cu manarii. In cazul in care am ceva suspiciuni, unde se poate face contra expertiza? Daca ajung in instanta cu el, pe civil, ce sanse am? Eu aveam masina luata cu credit de la banca, pt nevoi personale, si mai am 8 ani de rate, iar cei 7400 (suma la cere este asigurata masina in prezent) nu imi mai ajunge pentru a lua o alta masina la fel de buna cu a mea. Pe langa faptul ca sunt divortata, iar fiul meu de 9 ani a ramas cam singur pe aceasta perioada (vacanta mare), a mai facut si tatal meu un intarct (cand a aflat de accident) si este pe terapie intensiva, conectat pe aparate. Cam cate zile de ingrijiri medicale credeti ca mi se vor da? Pot sa merg pe civil cu el si sa-i cer si daune morale?
Puteti sa-i cereti sa va plateasca spitalizarea si zilele de ingrijiri medicale .Este obligatoriu sa vi le plateasca ,intrucat a savarsit numai infractiuni.
Fiind medic, credeti ca poate interveni pe la IML pentru scaderea zilelor de ingrijire medicala? Eu as vrea ca totul sa fie ok.. In caz ca am ceva banuieli pot cere contra expertiza?
da, puteti cere efectuarea unei contraexpertize, este dreptul dvs de altfel .
referitor la daune , va puteti constitui parte civila in proces pt recuperarea cheltuielilor cu spitalizarea de ex.
trebuie sa dovediti aceste cheltuielil .