Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acte necesare indemnizatie crestere copil 2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acte necesare indemnizatie crestere copil 2016

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea situatie:
Am incercat sa depun actele pentru plata indemnizatiei de crestere copil la Directia Generalade asistenta sociala si protectia copilului sector 4.
Conform legii actele necesare sunt :
Decizia de suspendare primita de la angajator
Dovada privind veniturile realizate,
Copii de pe certificatele de nastere ale copiilor( mentionez ca am gemeni)
Copii de pe CI al meu si al sotului
Extras de cont bancar
Actele doveditoare care sa ateste perioadele de indeplinire a pre-post natalului si data la care am intrat in concediu pre-natal.
Si evident urma sa completez acolo cererea tip.
Problema este ca dna de la ghiseu mi-a transmis ca este necesara si o adeverinta de la casa de pensii care sa ateste stagiul de cotizare( !?).
Am studiat si eu legea pentru indemnizatii, iar art 13 nu specifica nimic de aceasta adeverinta. Mai mult Eu fiind salariat permanent de peste 15 ani, este evident ca am cotizat la Casa de pensii..
Dna de la ghiseu mi-a spus ca acum 3 zile le-a venit acest ordin. Ori in nici o lege eu nu am gasit asa ceva,. Este evident specificat faptul ca aceasta adeverinta se obtine ca dovada a veniturilor pe ultimele 12 luni. Ori daca eu am primit de la locul de munca dovada ca am primit salariu in ultimele 1 luni anterior nasterii copiilor, ce nevoie mai este de aceasta adeverinta?
Ori poate doamna nu a inteles corect? Va rog sa ma ajutati cu o lamurire asupra acestui fapt. Este sau nu este necesara, o adeverinta de la casa de pensii privind stagiul de cotizare, atata timp cat cel care solicita concediul de crestere copil pana la varsta de un an, a depus dovada cu veniturile realizate in ultimele 12 luni anterior nasterii copilului?

Multumesc
1. - Aveti dreptate, adeverinta cu stagiul de cotizare de la Casa de Pensii nu este prevazuta in legislatie.
- Este prevazuta insa depunerea "si a altor acte necesare solicitate de AJPIS".

2. Se solicita aceasta adeverinta deoarece unii angajatori au emis adeverinte false de venit.

3. Nu e complicat sa obtineti acea adeverinta de la Casa de Pensii.
Asadar, nu este obligatorie acea adeverinta, insa te obliga functionarul sa o aduci ca sa iti proceseze dosarul. Nu?
1. Asa este dar e bine sa duceti aceasta adeverinta la Primarie (sau la AJPIS).

2. Motivele vi le-am spus in raspunsul meu precedent.