Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Depasire plafon C.A. impozit pe venit in trimestrul IV ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Depasire plafon C.A. impozit pe venit in trimestrul IV 2015

Buna ziua !
Va rog sa ma ajutati cu anumite informatii si anume:
- o firma x este platitoare de impozit pe venit iar in trim. IV 2015 depaseste plafonul de 65.000 euro fapt pentru care intra pe impozitul pe profit.
Va rog sa-mi spuneti cum se fac inregistrarile si daca este necesara recalcularea impozitul . Impozitul pe venit este inregistrat in balanta in 4418 si nu stiu cum se procedeaza, vor fi doua impozite inregistrate ca apoi sa se compenseze?
Cu stima si respect !
Conform art. 77 din Codul de procedura fiscala valabil in 2015 si art. 112/6 din Codul Fiscal valabil in 2015:
-trebuie sa depuneti in termen de 30 zile de la depasirea plafonului, declaratie de mentiuni (010) cu privire la depasire
-calculul si plata se face din trimestrul in care a fost depasit termenul, luand in calcul veniturile si cheltuielile de la inceputul anului 2015
- impozitul datorat (de platit efectiv) va fi diferenta dintre impozitul pe profit calculat si impozitul pe venit platit in 2015

In trim IV nu mai calculati impozit pe venit, deci nu aveti nimic in 4418, iar conform art. 35 din Cod Fiscal valabil in 2015, trebuie sa depuneti pana pe 25.03.2016 Declaratia 101 prin care declarati si platiti suma prezentata mai sus.

Conform art. 47 (c) si art. 55 (2) din Codul Fiscal valabil pe 2016, daca in anul 2015 (tot anul, inclusiv Decembrie) aveti venituri sub 100.000 Euro, aveti statut de microintreprindere din Ianuarie 2016. Deci, pana la 31.03.2016 trebuie sa depuneti declaratia de mentiuni, prin care redeveniti microintreprindere.