Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Depasire plafon 65000 euro la 31.12.2015
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Depasire plafon 65000 euro la 31.12.2015

Buna ziua,

Daca la 31.12.2015 am o CA=350000 lei, sunt cu 3%, din ce luna trec la platitor de impozit pe profit? Cursul euro este cel de la data de 31.12.2014?

Multumesc anticipat!
Nu e nevoie daca inca sunteti in prevederile din codul fiscal cel nou art. 47 - Definiţia microîntreprinderii

În sensul prezentului titlu, o microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 100.000 euro. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel valabil la închiderea exerciţiului financiar în care s-au înregistrat veniturile;
Va multumesc pentru raspuns..

am mai cautat si s-ar zice ca:
"putem avea urmatoarea situatie: o societate sa depaseasca plafonul de 65.000 Euro la decembrie 2015, deci este obligata sa treaca la profit pentru anul 2015, dar nu depaseste plafonul de 100.000 Euro (tot la decembrie 2015), asa ca este obligata sa treaca din nou la impozit micro incepand cu 1 ianuarie 2016. Deci daca in anul 2015 o societate este microintreprindere si in luna decembrie 2015, depaseste plafonul de 65.000 euro, depune pana in 15 ianuarie D010, pentru trecerea la profit pentru anul 2015. Dupa care pana in 31 martie depune iar D010, pentru trecerea la microintreprindere pentru anul 2016."

Sa inteleg sa pentru trim IV trebuie impozit pe profit, fiind pe Codul fiscal vechi, si apoi in 2016 o alta decl 010 cu imp pe venit?

dvs. ce intelegeti?

Problema este ca aceasta societate a depasit plafonul de TVA in iulie, nu s-a depus 010 pt imp profit... si vreau sa reglez tot...

Multumesc anticipat!!!