Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Impozit profit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Impozit profit

Buna ziua,
daca in 2012 am avut o CA de peste 100.000 eur, in continuare sunt platitor de impozit pf in 2013, daca in primele doua trimestre am fost pe pierdere, iar in trim trei pe profit, am recuperat pierderea din cele doua trimestre, trebuia sa trec pe impozit pe venit? sau numai celor care au avut in 2012 ca sub 650000 eur si au depasit in 2013 plafonul trebuia sa treaca la imp.profit prin formularul 010?
Daca in anul 2012 ati obtinut o CA care depasea 65.000 euro, pe tot parcursul anului 2013 sunteti platitor de impozit de profit.(daca societatea inregistreaza profit).
Dilema dvs vine, cred, din schimbarile prin care trece o microintreprindere care depaseste plafonul, si care devine platitoare de impozit pe profit incepand cu trimestrul in care s-a depasit limita(ART. 112^6 Codul Fiscal).:)
Multumesc mult