Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... I.I.activitate constructii trebuie sa aiba si casa de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

I.I.activitate constructii trebuie sa aiba si casa de marcat?

Buna ziua.sunt posesorul unei intreprinderi individuale cu domeniul de activitate in domeniul constructii.Trebuie sa detin o casa de marcat pentru a pute emite facturi pentru persoane fizice sau pot sa eliberez factura si sa tai chitanta fara a emite bon fiscal?
Sunteti exceptat de la obligatia detinerii casei de marcat si a emiterii bonului fiscal pentru efectuarea lucrărilor de construcţii, reparaţii, amenajări şi întreţinere de locuinţe, asa cum e precizat in art 2 din oug 28 din 1999 actualizata.
Deci la contractul de prestari servicii dati factra si chitanta.
multumesc pentru informare.
cu stima