Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de studii cu plata - doctorat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de studii cu plata - doctorat

Buna ziua!

Am o intrebare referitoare la

Art. 268

(1) Cadrele didactice care redactează teza de doctorat sau lucrări în interesul învăţământului pe bază de contract de cercetare ori de editare au dreptul la 6 luni de concediu plătit, o singură dată, cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ.

o singura data = neintrerupt? sau se poate 4 luni cu 2 luni?
o singura data = o data in cariera?

Multumesc!
Avand in vedere ca textul de lege nu prevede clar modul de acordare, pe cale de interpretare, cele 6 luni se pot acorda si fractionat.
Multumesc!