Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu pentru studii cu plata in invatamantul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu pentru studii cu plata in invatamantul preuniversitar

va rog sa-mi confirmati urmatorul drept legislativ:

Conform legii nr 1 , art 268 , am dreptul la 6 luni de concediu cu plata in cazul in care sunt inscris la studii masterale in Franta si anexez cererii adresata CA al scolii , contractul de publicare din partea unei edituri , in vederea editarii lucrarii de disertatie in calitate de lucrare in interesul invatamantului?
Potrivit textului de lege mentionat de dvs, cadrele didactice care redactează teza de doctorat sau lucrări în interesul învăţământului pe bază de contract de cercetare ori de editare au dreptul la 6 luni de concediu plătit, o singură dată, cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ.

In speta, dreptul dvs. depinde de modul de interpretare a sintagmei "lucrări în interesul învăţământului pe bază de contract de cercetare ori de editare " , si anume: daca lucrarea de disertatie este considerata de unitatea de invatamant ca lucrare in interesul invatamantului.