Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Legat de concediul de 6 luni pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Legat de concediul de 6 luni pentru scrierea lucrarii ...

Buna ziua,

Legat de concediul de 6 luni pentru scrierea lucrarii de doctorat. Eu nu l-am cerut pana acum si imi pare rau, caci nu stiu daca voi mai avea posibilitatea. Urma anul acesta sa obtin titularizare pe viabilitatea postului, dar acesta este in litigiu, probabil ca ii va reveni altcuiva, iar eu nu voi mai lucra la aceasta scoala. Ca atare, m-ar fi ajutat mult (si nu as fi incurcat pe nimeni) sa ma dedic doctoratului, avand si un venit. Inteleg din discutii ca te plateste scoala, nu sunt niste bani de la guvern? Daca nu voi mai lucra in invatamant si nicaieri, nu voi putea beneficia de o indemnizatie pentru a scrie lucrarea, nu? Pare un cerc vicios: nu lucrez, nu am bani, pot sa ma dedic lucrarii / lucrez, am bani, dar nu am timp de doctorat .
Cadrele didactice care redactează teza de doctorat sau lucrări în interesul învățământului pe bază de contract de cercetare ori de editare au dreptul la 6 luni de concediu plătit, o singură dată, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ", se prevede la art. 268, alin. (1) din Legea educației nr. 1/2011.

Aveti dreptul la concediul platit , plata se efectueaza de unitatea de invatamant la care sunteti incadrata.