avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu pentru finalizarea lucrării de doctorat. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu pentru finalizarea lucrării de doctorat. Dacă am finalizat ...

Concediu pentru finalizarea lucrării de doctorat.
Dacă am finalizat studiile de doctorat (cei 3 ani) și sunt în anul I de gratie pot cere o luna de concediu cu plata pentru redactarea tezei de doctorat?
Menționez ca lucrez în învățământ ca și profesor calificat suplinitor în mai multe scoli
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:35, 7 Aprilie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea nr.1/2011
art. 268
(1) Cadrele didactice care redactează teza de doctorat sau lucrări în interesul învățământului pe bază de contract de cercetare ori de editare au dreptul la 6 luni de concediu plătit, o singură dată, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ.
...
Asta am înțeles dar de la ISJ mi se transmite ca as fi putut beneficia în ultimele 6 luni din anul 3. Eu sunt acum în anul 1 de gratie după ce am finalizat cei 3 ani

Cornel Vasile a scris:

Legea nr.1/2011
art. 268
(1) Cadrele didactice care redactează teza de doctorat sau lucrări în interesul învățământului pe bază de contract de cercetare ori de editare au dreptul la 6 luni de concediu plătit, o singură dată, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ.
...

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu scrie in lege ce afirma ISJ-ul. Unde legea nu prevede, judecatorul nu distinge,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de studii cu/fara plata Cristina2076 Cristina2076 Buna ziua, O nelamurire in legatura cu acordarea concediului de studii fara plata si a concediului de 6 luni cu plata pentru redactarea tezei de ... (vezi toată discuția)
Concediu de studii dianab268 dianab268 Buna ziua! Lucrez in invatamant si urmez programul unei scoli doctorale. As vrea sa stiu daca as putea beneficia de o zi libera pe saptamana pentru ... (vezi toată discuția)
Concediu doctorat Consta16 Consta16 Bună ziua! Sunt doctorand, în anul II și aș dori să-mi iau concediu de studii pentru redactarea tezei de doctorat. Menționez că am anunțat unitatea ... (vezi toată discuția)