Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu pentru finalizarea lucrării de doctorat. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu pentru finalizarea lucrării de doctorat. Dacă am finalizat ...

Concediu pentru finalizarea lucrării de doctorat.
Dacă am finalizat studiile de doctorat (cei 3 ani) și sunt în anul I de gratie pot cere o luna de concediu cu plata pentru redactarea tezei de doctorat?
Menționez ca lucrez în învățământ ca și profesor calificat suplinitor în mai multe scoli
Legea nr.1/2011
art. 268
(1) Cadrele didactice care redactează teza de doctorat sau lucrări în interesul învățământului pe bază de contract de cercetare ori de editare au dreptul la 6 luni de concediu plătit, o singură dată, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ.
Asta am înțeles dar de la ISJ mi se transmite ca as fi putut beneficia în ultimele 6 luni din anul 3. Eu sunt acum în anul 1 de gratie după ce am finalizat cei 3 ani

Cornel Vasile a scris:

Legea nr.1/2011
art. 268
(1) Cadrele didactice care redactează teza de doctorat sau lucrări în interesul învățământului pe bază de contract de cercetare ori de editare au dreptul la 6 luni de concediu plătit, o singură dată, cu aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ.

Nu scrie in lege ce afirma ISJ-ul. Unde legea nu prevede, judecatorul nu distinge,