Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de studii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de studii

Buna ziua!

Lucrez in invatamant si urmez programul unei scoli doctorale. As vrea sa stiu daca as putea beneficia de o zi libera pe saptamana pentru pregatirea materialelor necesare pentru acest program doctoral. De asemenea daca pot beneficia de 6 luni de concediu cu plata.

Multumesc!

O zi buna!

Art. 268 din Legea nr.1/2011:
(1) Cadrele didactice care redacteaza teza de doctorat sau lucrari in interesul invatamantului pe baza de contract de cercetare ori de editare au dreptul la 6 luni de concediu platit, o singura data, cu aprobarea consiliului de administratie al unitatii de invatamant.
.....
Multumesc!