avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 418 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intocmire D 205 pentru Asociatie de proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intocmire D 205 pentru Asociatie de proprietari predata la jumatatea anului

Buna ziua!
Pana in iunie 2015 am fost administratorul unei asociatii de proprietari, care ulterior a fost predata si, as vrea sa stiu cum se completeaza formularul 205 pentru anul 2015. Voi completa un formular cu impozitul pe venit datorat calculat pentru perioada 01-06.2015 iar celalalt administrator pentru restul perioadei, sau se face unul singur? In aceasta ultima situatie, cine il semneaza?
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 09:44, 25 Ianuarie 2016
Veti depune o singura declaratie 205. Cine e acum reprezentantul legal va semna declaratia, iar raspunderea pt perioada 01-06.2015 apartine celui care a calculat la acea perioada impozitul.
Eu stiam ca anul trecut a fost ultimul in care s-a completat D205 (pentru activitatea din 2014), toate informatiile cerute de D205 fiind preluate de D112.
Stie cineva altfel?
Incercati sa aflati de la ANAF-ul local.
Se depune, a si aparut si OPANAF 3605/2015 în Monitorul Oficial, nr. 926 din 15.12.2015. Din 2017 nu se mai depune (venituri an 2016).

Ordin 3605/2015:

Art. I.
3. La anexa nr. 1, formularul 205 "Declaraţie informativă privind impozitul reţinut la sursă şi câştigurile/pierderile realizate, pe beneficiari de venit", cod 14.13.01.13/I, se modifică şi se înlocuieşte cu formularul prevăzut în anexa nr. 3.
Art. II.
Formularele prevăzute la art. I, pct. 1-5 se utilizează pentru declararea veniturilor realizate în anul 2015 şi pentru stabilirea impozitului anual.


Noul cod fiscal:

ART. 132 - Obligaţii declarative ale plătitorilor de venituri cu reţinere la sursă

(1) Plătitorii de venituri, cu regim de reţinere la sursă a impozitelor, sunt obligaţi să calculeze, să reţină, să plătească şi să declare impozitul reţinut la sursă, până la termenul de plată a acestuia inclusiv, cu excepţiile prevăzute în prezentul titlu.


(2) Plătitorii de venituri, cu regim de reţinere la sursă a impozitelor, au obligaţia să depună o declaraţie privind calcularea şi reţinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit la organul fiscal competent, până în ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent pentru anul expirat.

(3) Prin derogare de la prevederile alin. (2), plătitorii de venituri din salarii şi asimilate salariilor au obligaţia să depună o declaraţie privind calcularea şi reţinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, până la termenul prevăzut la alin. (1).


Ultima modificare: Luni, 25 Ianuarie 2016
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare si depunere d205 cateldestept cateldestept D205 se depune pentru veniturile din salarii din anul 2016? (vezi toată discuția)
Fise fiscale Radu Aura Radu Aura Am completat si transmis D205, insa nu imi este clar daca mai trebuie intocmite fisele fiscale pentru salariati. Ma puteti ajuta sa clarific aceasta problema? (vezi toată discuția)
Declaratia 205 gabrielaliana gabrielaliana Buna ziua ! Daca o firma constituie dividende in februarie 2016 din profitul anului 2015 cand depune declaratia 205 in anul 2017? (vezi toată discuția)