Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intocmire D 205 pentru Asociatie de proprietari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intocmire D 205 pentru Asociatie de proprietari predata la jumatatea anului

Buna ziua!
Pana in iunie 2015 am fost administratorul unei asociatii de proprietari, care ulterior a fost predata si, as vrea sa stiu cum se completeaza formularul 205 pentru anul 2015. Voi completa un formular cu impozitul pe venit datorat calculat pentru perioada 01-06.2015 iar celalalt administrator pentru restul perioadei, sau se face unul singur? In aceasta ultima situatie, cine il semneaza?
Veti depune o singura declaratie 205. Cine e acum reprezentantul legal va semna declaratia, iar raspunderea pt perioada 01-06.2015 apartine celui care a calculat la acea perioada impozitul.
Eu stiam ca anul trecut a fost ultimul in care s-a completat D205 (pentru activitatea din 2014), toate informatiile cerute de D205 fiind preluate de D112.
Stie cineva altfel?
Incercati sa aflati de la ANAF-ul local.
Se depune, a si aparut si OPANAF 3605/2015 în Monitorul Oficial, nr. 926 din 15.12.2015. Din 2017 nu se mai depune (venituri an 2016).

Ordin 3605/2015:

Art. I.
3. La anexa nr. 1, formularul 205 "Declaraţie informativă privind impozitul reţinut la sursă şi câştigurile/pierderile realizate, pe beneficiari de venit", cod 14.13.01.13/I, se modifică şi se înlocuieşte cu formularul prevăzut în anexa nr. 3.
Art. II.
Formularele prevăzute la art. I, pct. 1-5 se utilizează pentru declararea veniturilor realizate în anul 2015 şi pentru stabilirea impozitului anual.

Noul cod fiscal:

ART. 132 - Obligaţii declarative ale plătitorilor de venituri cu reţinere la sursă

(1) Plătitorii de venituri, cu regim de reţinere la sursă a impozitelor, sunt obligaţi să calculeze, să reţină, să plătească şi să declare impozitul reţinut la sursă, până la termenul de plată a acestuia inclusiv, cu excepţiile prevăzute în prezentul titlu.

(2) Plătitorii de venituri, cu regim de reţinere la sursă a impozitelor, au obligaţia să depună o declaraţie privind calcularea şi reţinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit la organul fiscal competent, până în ultima zi a lunii februarie inclusiv a anului curent pentru anul expirat.

(3) Prin derogare de la prevederile alin. (2), plătitorii de venituri din salarii şi asimilate salariilor au obligaţia să depună o declaraţie privind calcularea şi reţinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit, până la termenul prevăzut la alin. (1).

Ioan Petru Butariu, Contabil