Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie invatamant

Buna ziua,
as dori sa stiu, in cazul demisiei din invatamant dupa concediu de ingrijire copil ,daca este nevoie sa merg la munca in perioada de preaviz chiar daca scoala este de acord cu demisia.B-)
Va multumesc!
Daca este vorba despre o demisie cu preaviz, nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

Daca angajatorul este "de acord", atunci poate renunta la preaviz ,conform art.81 alin.7 C.mun.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult!:wave: