Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozit
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozit

buna seara asi dori sa adresez o intrebare legata de scutirea de la plata impozitului pe apartament.
fetita mea in virsta de 2 ani are grad de handicap 2 accentuat asi dori sa stiu daca eu ca parinte asi putea benificia de scutirea impozitului pe apartament proprietate personala
Noile prevederi aduse Codului fiscal,care opereaza de la 01.01.2016 prevad ca parintii copiilor cu handicap grav sau accentuat si ai celor cu gradul I de invaliditate vor fi scutiti de plata impozitului pe cladirea de domiciliu, pe terenul aferent acesteia, precum si de plata impozitului pe autoturism.
In afara de aceste scutiri, autoritatile locale vor putea sa dispuna pentru parintii copiilor din aceasta categorie alte reduceri de taxe aflate in competenta acestora.
ynocentta, utilizator