Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... arenda, recuperare pret
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

arenda, recuperare pret

buna ziu as dori sa va intreb cum pot sa-mi recuperez bani pe 2015 de la arendas?mentionez ca in toamna lui 2015 am reziliat contractul cu arendasul verbal nu in scris.
pentru a rezilia un contract de arenda in baza art 1836.......bla bla bla trebuie sa anunti arendasul cu 1 an inaintea rezilierii contractului in scris ........asta e stipula si in contractul de arenda.....mai depinde reziliere si de alti factori : neplata arendei comform contractului, deteriorarea solului...........
l-am sunat pe arendas cu un an in urma. el a acceptat reziliertea contractului ,eu acum pot invoca ca nu am primit bani pe arenda manyack a scris:

pentru a rezilia un contract de arenda in baza art 1836.......bla bla bla trebuie sa anunti arendasul cu 1 an inaintea rezilierii contractului in scris ........asta e stipula si in contractul de arenda.....mai depinde reziliere si de alti factori : neplata arendei comform contractului, deteriorarea solului...........

l ai anuntat in scris ? ai proces verbal de predare primire arenda ?....
nu am nici un proces vverbal de predare primire,dar nici el pana la data asta nu are un act care sa dovedeasca ca mi-a dat bani pe arendamanyack a scris:

l ai anuntat in scris ? ai proces verbal de predare primire arenda ?....