avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1901 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... arenda, recuperare pret
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

arenda, recuperare pret

buna ziu as dori sa va intreb cum pot sa-mi recuperez bani pe 2015 de la arendas?mentionez ca in toamna lui 2015 am reziliat contractul cu arendasul verbal nu in scris.
Cel mai recent răspuns: gbau68 , utilizator 11:09, 27 Ianuarie 2016
pentru a rezilia un contract de arenda in baza art 1836.......bla bla bla trebuie sa anunti arendasul cu 1 an inaintea rezilierii contractului in scris ........asta e stipula si in contractul de arenda.....mai depinde reziliere si de alti factori : neplata arendei comform contractului, deteriorarea solului...........
l-am sunat pe arendas cu un an in urma. el a acceptat reziliertea contractului ,eu acum pot invoca ca nu am primit bani pe arenda manyack a scris:

pentru a rezilia un contract de arenda in baza art 1836.......bla bla bla trebuie sa anunti arendasul cu 1 an inaintea rezilierii contractului in scris ........asta e stipula si in contractul de arenda.....mai depinde reziliere si de alti factori : neplata arendei comform contractului, deteriorarea solului...........


l ai anuntat in scris ? ai proces verbal de predare primire arenda ?....
nu am nici un proces vverbal de predare primire,dar nici el pana la data asta nu are un act care sa dovedeasca ca mi-a dat bani pe arendamanyack a scris:

l ai anuntat in scris ? ai proces verbal de predare primire arenda ?....


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Arendas declara insolventa, nu plateste arenda, dar cultiva din nou terenul Hauti Hauti Am arendat pe 5 ani. In octombrie 2016 contractul va expira. In contract este prevazut ca arendasul sa plateasca impozitul pe teren la primarie dar de trei ... (vezi toată discuția)
Drepturile arendatorului rezultare din nerespectarea contractului de arenda valnord valnord Salutare tuturor, am arendat 6 ha teren arabil printrun contract inregistrat la primaria locala in data 15.06.2010. Intrucat arendasul nu a respectat ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract arendare kero kero Mama mea a decedat in aprilie si avea 10 Ha teren dat in arenda unui prieten. Timp de 3 ani nu a mai primit nimic de la el iar acum cand am mers la el la fel ... (vezi toată discuția)