avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recuperare drepturi dupa 30 ani
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recuperare drepturi dupa 30 ani

Daca mama a renuntat la mostenire in urma decesului tatalui ei in favoarea mamei ei (asta intamplandu-se acum 30 ani), iar aceasta din urma a decedat si ea acum 16 ani, mai poate recupera partea ei?
Important este ca mama ne avea la momentul respectiv pe mine si pe sora mea care eram de varste foarte mici 0-3 ani si am inteles ca de fapt noua ne revenea partea ei de mostenire nu bunicii. Ce putem face pt a ne recuprera ceea ce ne revenea?
Cel mai recent răspuns: flori9 , utilizator 17:37, 3 August 2009
Daca mamatraieste nu puteti face nimic, pentru ca mama este mostenitoarea tatalui ei si nu d-voastra.
Ok. sa o luam metodic ca la matematica.
Mama dvs are frati sau surori?
Inteleg ca discutam aici despre bunica dvs decedata si ulterior si de bunic care a decedat.
B-)
Nu, intai a decedat bunicul dupa care a decedat bunica.
1. bunic decedat
2. cedare mostenire de catre mama bunicii mele
3. bunica decedata
4. mama are o sora pe care bunica o are dintr-o casatorie anterioara si care nu a fost chemata la succesiune la momentul mortii bunicului
5. la decesul bunicii mele, matusii ii revine 1/2 din tot
acum ne da in judecata pt partea ei
Daca se face vorbire despre ultimul mostenitor decedat acum 16 ani, fara dezbaterea succesiunilor... problema!
nu s-a dezbatut succesiunea dupa bunica ??
daca mama dvs a renuntat la partea sa succesorala dupa tatal dansei, in favoarea buniciii , nu are cum sa mai recupereze acea cota la care a renuntat .
acum problema ramane cu dezbaterea succesiunii dupa bunica dvs.
la succesiunea dansei au dreptul mama dvs si sora ei , in cote-parti egale, in calitate de descendenti .

si probabil ca nu va intelegeti, din acest motiv a si apelat la instanta .

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament mostenit ancacatya ancacatya buna ziua,mama mea este mostenitoarea unui apartament ramas de la parintii ei(bunicii mei),Nu s-au facut nici un act de trecere a apartamentului pe numele ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire giovi_mik giovi_mik buna ziua.in legatura cu dezbaterea de mostenire:acum o luna si jumatate mi-a decedat tatal,nu am fct dezbaterea;la doua saptamani dupa decesul tatalui,a ... (vezi toată discuția)
Succesiuni Ioana Matache Ioana Matache Buna ziua! Ma numesc Ioana Matache si de 2 saptamani a decedat bunica mea,proprietara unui apartament cu 3 camere. Mentionez ca bunica mea a avut 2 copii,mama ... (vezi toată discuția)