Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Curatela
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Curatela

in urma decesului unicului parinte,neexistind un act testamentar va rog sa-mi precizati cum se instituie curatela fiicei majore dar fara discernamint,unica mostenitoare,persoana cu afectiuni psihice.precizez ca unica ruda de grad 1 ar fi un unchi,fratele tatalui decedat.
In masura in care persoana la care faceti referire nu are discernamant trebuie introdusa o actiune de punere sub interdictie, se va efectua o expertiza medico-legala si se va stabili un tutore.
Instituirea curatelei are alte proceduri si se refera la persoane cu discernamant dar care din diferite considerente (boala, batranete, infirmitate, etc) nu-si pot administra bunurile.
Punerea sub interdictie este reglementata de art.164 si urm Cod Civil, iar curatela de art.178 si urm Cod Civil