Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... neplata rata bancara
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

neplata rata bancara

Va salut.....si va admir bunele intentii.....
Am tot colindat prin acest forum intalnind raspunsuri destul de lamuritoare cu privire la acest subiect...si va rog daca puteti sa imi oferiti si mie un raspuns cat mai concret la situatia personala in care ma aflu....va multumesc anticipat.
Eu am un credit fara garantii si fara giranti la RBS facut in urma cu 2 aniin valoare de 8000 de euro {eram angajat cu carte de munca la o firma...aveam o vechime de 3 ani}
Actuala meserie este de marinar...lucrez in baza unui contract de munca incheiat pe perioade determinate cu un salariu fix pe luna pe perioada contractului...salariul ajunge in tara intrun cont la o alta banca
Momentan nu ma aflu in tara ...incerc muncesc prin Spania....si nu am posibilitati de achitare a ratei
Ca proprietati ...detin un teren acordat de primarie...pe actul de intabulare este specificat ca terenul este proprietatea primariei incredintat mie pentru folosinta...
Actuala mea sotie..are si ea un credit fara garantii si fara giranti la RBS facut in urma cu un an in valoare de 8000 de euro {in momentul in care a facut acel credit nu eram casatoriti....si figureaza pe vechiul nume dar cei de la banca sunt constienti de actuala situatie}
Ea este angajata in Romania....cu carte de munca si un salariu fix
Ea detine cu act de proprietate un autoturism in valoare actuala de cca 2000 de euro
Cam asta ar fi situatia noastra pe scurt ...celor de la banca le-am explicato de 20 de ori pana acum....si am reusit sa ne mai intelegem....prin niste achitari partiale a ratelor...restante de aproape 90 de zile....acesta fiind termenul de gratie acordat de ei...dupa care spun ei ca trec la actiuni judecatoresti...
Situatia a fost buna pana acum....dar incepem sa nu mai avem posibilitati de plata...
Cei de la banca nu ne ofera nicio solotuie....de cumulare a creditelor.....de prelungire a perioadei....iar cu plata partiala a ratelor nu se mai poate caci sumele minime care le cer ne cam depasesc posibilitatile....si incerc sa caut o soluie....la care ei se feresc sa imi dea un raspuns concret asupra consecintelor care ma asteapta
Solutia mea ar fi sa renunt la achitarea ratei mele si de aceea as avea nevoie de cateva raspunsuri de la dumneavoastra
1. In cazul in care eu nu voi mai achita rata....in schimb vom folosii banii pt achitarea ratei sotiei mele.....si se va ajunge la executare silita....vor avea dreptul sa exeute acel teren mentionat mai sus sau autovehicolul sotiei mele ori sa opreasca banii care imi vor intra in acel cont pe care imi primesc salariul cat timp sunt in voiaj ?
2. Pt faptul ca eu nu voi mai achita ...ii vor putea opri sotiei mele bani din salariul ei....ea avand rata achitata la zi ?
3. Aveti cumva idee cam cat poate sa dureze tot acest proces...de la expirarea celor 90 de zile pana la executarea silita ?

Va multumesc anticipat si astept si alte sfaturi....sau idei de la dumneavoastra....
Ceea ce e bine sa intelegeti e ca la o suma de 8000 Euro + dobanzi nu se va renunta atat de usor si cu cat veti prelungi perioada de rambursare, cu atat veti plati mai mult.
In primul rand, e bine sa stiti ca un contract de credit e titlu executoriu, adica banca sau cei carora le va fi vanduta creanta ( firme de recuperare) vor trece direct la executarea silita asupra a tot ceea ce aveti: salariu, bunuri comune obtinute in timpul casatoriei, etc. Se pot uzita toate formele de executare silita, nu exista o anume ordine si daca creditorul cere asta executorului, acesta va trebui sa se conformeze.
Un punct in favoarea dvs. ar fi acele negocieri pe care spuneti ca le-ati avut cu bancile, nu ar fi rau sa reveniti in scris cu inca o solicitare de refinantare, pentru a nu fi innebunita sotia dvs. cu telefoanele, somatiile , etc.de la creditori.
Doinita Stingaciu, Avocat
Multumesc pt raspuns......Am incercat varianta cu refinantarea....cu un ofiter de credit....care a scapat foarte repede de noi....raspuns clar...in perioada asta de criza ....nu se poate face nimic. Imi propunea o eventuala refinantare dar cu un credit ipotecar....si am refuzat categoric pt ca nu vreau sa complic situatia mai mult decat este deja....
Daca as incheia un contract de vanzare cumparare cu un prieten pt masina... aceasta ar iesi din ochii executorilor ?
Acel teren va fi luat in considerare ca proprietate personala ? daca terenul imi este dat in folosinta de catre primarie....?

Si....sunt chiar foarte insistenti....am ajuns la o perioada restanta de 70 de zile...si au venit in vizita la domiciliu....chiar nu pot sa imi dau seama ce au vrut ei sa constate...
Buna seara!
Daca nu le mai achitati ratele si instrainati si masina aceea de 2000 euro care bun comun atunci banca efectiv nu va avea ce sa mai urmareasca deoarece terenul nu este alienabil fiind dat in folosinta de catre primarie!
Insa trebuie foarte bine sa stiti ca banca are dreptul sa va urmareasca toate bunurile viitoare si va sta cu ochii pe dvs ca pe butelie pana isi va recupera toti banutii. Asta daca veti face dvs greseli!:D