Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort si partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort si partaj

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste explicatii pe tema unui partaj destul de complicat. X si Y se casatoresc si se muta impreuna la parintii lui X, in apartamentul acestora.X se consulta cu Y, precum si cu parintii , si ajung la concluzia ca imobilul necesita imbunatatiri. Y face un credit bancar (Y - titular), din care se fac cheltuieli pt imobil(zugraveala, parchet, termopane, mobila, aparatura, etc). Bun.(un inceput frumos)........... X si Y ajung la divort, insa X nici nu se gandeste la o tranzactie.nu este de acord sub nici o forma sa restituie lui Y contravaloarea imbunatatirilor aduse imobilului (in care ramane X si parintii), dar nici nu doreste sa ii dea ceva din imobil (de exemplu mobila).
Intrebari:
1. Intra aceste imbunatatiri la masa partajabila?
2. cine va avea calitatea de parat?
3. voi plati taxa de timbru la valoare?
4. cu ce pretentii ma pot ridica?poate fi obligat X la plata ratelor la banca, alaturi de Y?
Va multumesc.
Complicat..

Deci Y a facut credit pe numele lui, ulterior cu banii obtinuti a facut investitii in apartamentul parintilor lui X... Lui Y ii va fi practic imposibil sa-si recupereze bani, si nici nu poate obliga parintii lui X la plata creditului, cu siguranta lipseste o intelegere scrisa intre Y si parintii lui X. Greseala a fost facuta,

1) in primul rand , sa existe un partaj , trebuie sa existe bunuri dobandite in timpul casatoriei. Este ff greu sa recuperati cv acelor investitii, pentru k nu sunteti proprietar, e ca si cum eu as construi o casa pe terenul altuia.

2) cine a descis procesul ?

3) nu stiu

4) nu poate fi obligat. in contractul de la banca dvs sunteti resbonsabil cu rambursarea creditului ( asta in caz ca nu aveti alti coplatitori)

Y va inainta actiune de divort si de partaj. Ma gandeam la urmatoarea varianta. parintii lui X sa fie chemti si ei in judecata, obligati la plata imbunatatirilor precum si X sa fie obligat la plata a jumatate din restul ramas din credit
kenzokent a scris:

Complicat..

Deci Y a facut credit pe numele lui, ulterior cu banii obtinuti a facut investitii in apartamentul parintilor lui X... Lui Y ii va fi practic imposibil sa-si recupereze bani, si nici nu poate obliga parintii lui X la plata creditului, cu siguranta lipseste o intelegere scrisa intre Y si parintii lui X. Greseala a fost facuta,

1) in primul rand , sa existe un partaj , trebuie sa existe bunuri dobandite in timpul casatoriei. Este ff greu sa recuperati cv acelor investitii, pentru k nu sunteti proprietar, e ca si cum eu as construi o casa pe terenul altuia.

2) cine a descis procesul ?

3) nu stiu

4) nu poate fi obligat. in contractul de la banca dvs sunteti resbonsabil cu rambursarea creditului ( asta in caz ca nu aveti alti coplatitori)

Sunt de acord cu dl .Kent ....va fi foarte greu , daca nu imposibil de demonstrat ca ati facut acele imbunatatiri...Cat despre mobilier , aici este o alta poveste . Pe numele cui este cumparat? Pe al sotilor sau al parintilor sotului? daca este pe al sotilor este bun comun si se partajeaza! daca este pe al parintilor sa uitam si de mobilier!
:)
va fi foarte greu , pentru ca Y nu a fost constrans sau obligat in vre-un fel sa faca acele imbunatatiri.

- divortul merge repede...

- la partaj o sa dureze. Y intenteaza actiunea de partaj pentru bunuri dobandite in timpul casatoriei , din cate am inteles locuinta este pe numele parintilor lui X.

B-)Corect . Dar nimic nu este imposibil. Are o sansa , insa nici aceea foarte mare.
Cu partajul cred ca se termina repede deoarece nu au de impartit decat niste mobila si eventuale obiecte electrocasnice , electronice si de menaj.:D