avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1847 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitare sediu social PFA
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitare sediu social PFA

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Mi-e neclar cum ma va afecta modificarea modului de impozitare a locuintelor din 2016.

Detin un apartament cu 2 camere in care locuieste o alta familie in baza unui contract de comodat. Unul din membrii familiei care locuieste in apartamentul meu are un PFA cu sediul declarat in acest apartament, dar nu efectueaza activitate comerciala acolo.

Mi se va percepe impozit marit din acest an din cauza acestui PFA? si daca da care ar fi majorarea?

Multumesc,
Alex

Alte discuții în legătură

Suntem executați MrDerpson MrDerpson Conform noului cod fiscal, daca o locuinta este folosita ca sediu profesional de un PFA, pentru aceasta se va plati de la anul impozit de pana la 20 de ori mai ... (vezi toată discuția)
Impozit cladiri Florian59 Florian59 Buna ziua , am o intrebare , detin un imobil format din 2 corpuri separate de cladiri in aceeasi curte . intr-un din corpuri locuieste mama mea cu drept de ... (vezi toată discuția)
Impozite cammyale cammyale Buna seara,eu am sediul firmei in apartament,dar nu desfasor nici o activitate aici.Ce impozit voi plati? (vezi toată discuția)