Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Datorii banca, poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Datorii banca, poprire

Buna seara, am si eu ma multe intrebari la care sper sa primesc niste raspunsuri, daca se poate. Sa va explic situatia mea: am un credit la care sotul este codebitor in valoare de 25.000 CHF pe 10 ani, din care au mai ramas de plata ~ 23.000 CHF in urmatorii 8 ani (rata este de 450 CHF/luna). In primavara acestui an am dus-o foarte greu, pentru ca sotul nu a avut serviciu, si am acumulat restante, pe care am incercat din rasputeri sa le achitam atunci cand s-a angajat sotul, si am reusit sa le mai reducem, dar tot mai avem o restanta de 1.150 CHF. Agentia de recuperare creante mi-a spus la ultima convorbire ca nu mai pot tine dosarul meu si ca il vor trimite in instanta. Astept sa faca acest lucru, poate asa scap de zecile de apeluri cu numar ascuns pe care le primesc pe zi. Intrebarile mele sunt:
1. Sotul meu, ca si codebitor la acest credit, a fost si el introdus in CRB? Ce sanse are sa contracteze el un alt credit mai mic, cat sa pot acoperi restanta?
2. In cazul unei executari silite cu poprire pe salariu, aceasta se face pana la stingerea intregii datorii (adica 23.000 CHF), sau doar a restantei? Poprirea se face si pe salariul sotului, sau doar al meu?
3. Am inteles ca o datorie neachitata se prescrie in 3 ani. 3 ani incepand de cand?
4. In caz de divort, sotul poate scapa de aceasta datorie (adica sa raman eu singura cu ratele / poprirea?).
5. In cazul in care se face poprire, inafara de aceasta suma care se opreste din salariu trebuie sa mai platesc si rata in continuare, sau asta e tot ce mai platesc? Pt. ca, sincer, m-ar avantaja (doar d.p.d.v. financiar) sa mi se faca poprire!!
Va multumesc pentru atentie si rabdare si astept raspuns!!
Poprirea si executarea silita se fac numai dupa ce s-a obtinut o hotarare definitiva si irevocabila.Bine ar fi sa platiti ce mai aveti de plata din credit.Nu va luati dupa zvonuri,pentru ca puteti acumula datorii si mai mari in timp si nu scapati de executare.
lauracatoi2006 a scris:

Buna seara, am si eu ma multe intrebari la care sper sa primesc niste raspunsuri, daca se poate. Sa va explic situatia mea: am un credit la care sotul este codebitor in valoare de 25.000 CHF pe 10 ani, din care au mai ramas de plata ~ 23.000 CHF in urmatorii 8 ani (rata este de 450 CHF/luna). In primavara acestui an am dus-o foarte greu, pentru ca sotul nu a avut serviciu, si am acumulat restante, pe care am incercat din rasputeri sa le achitam atunci cand s-a angajat sotul, si am reusit sa le mai reducem, dar tot mai avem o restanta de 1.150 CHF. Agentia de recuperare creante mi-a spus la ultima convorbire ca nu mai pot tine dosarul meu si ca il vor trimite in instanta. Astept sa faca acest lucru, poate asa scap de zecile de apeluri cu numar ascuns pe care le primesc pe zi. Intrebarile mele sunt:
1. Sotul meu, ca si codebitor la acest credit, a fost si el introdus in CRB? Ce sanse are sa contracteze el un alt credit mai mic, cat sa pot acoperi restanta?
2. In cazul unei executari silite cu poprire pe salariu, aceasta se face pana la stingerea intregii datorii (adica 23.000 CHF), sau doar a restantei? Poprirea se face si pe salariul sotului, sau doar al meu?
3. Am inteles ca o datorie neachitata se prescrie in 3 ani. 3 ani incepand de cand?
4. In caz de divort, sotul poate scapa de aceasta datorie (adica sa raman eu singura cu ratele / poprirea?).
5. In cazul in care se face poprire, inafara de aceasta suma care se opreste din salariu trebuie sa mai platesc si rata in continuare, sau asta e tot ce mai platesc? Pt. ca, sincer, m-ar avantaja (doar d.p.d.v. financiar) sa mi se faca poprire!!
Va multumesc pentru atentie si rabdare si astept raspuns!!

1 cel mai simplu mod de a afla daca sotul a fost introdus in crb este sa mergeti la o banca ,va recomand banca transilvania care te verifica inainte sa aduceti toate actele adeverinta salaru , fisa fiscala si nu costa nimik
daca nu , trimiteti scrisoare la biroul de credit dar dureaza mai mult (daca inca nu este trecut mai are sanse sa contracteze un alt imprumut)
2 poprirea se face pana la stangerea intregi datorii + dobanda +cheltueli de judecata + cheltuieli de executare
pe salariu, bunurii, conturi bancare ale amundurora
3 prescrierea incepe din momentul in care ati acumulat primele datorii daca pe parcursul celor 3 ani creditorul nu cere in instanta plata acestora ex ( o datorie din august 2006 se prescrie in august 2009 daca creditorul cere in instanta in august 2009 o datorie din iulie 2006 ,aceasta nu ii este acceptata fiind prescris termenul de a putea cere in istanta plata ) in cazul dvs probabil incepe din momentul in care intreaga datorie devine exigibila(atunci cand o sa va ceara intreaga suma) ,uneori pe parcursul celor 3 ani creditorii trimit scrisori recomandate pe care daca le semnati de primire in instanta apeleaza la faptul ca dvs ati stiut de datorie si nu ati contestat-o ,acest lucru duce la marirea termenului de prescriere (se considera momentul 0 de incepere a prescriere de la data cand ati semnat acea scrisoare sau altceva plata unei rate , un contract de esalonare a datorilor , etc SFATUL meu nu semnati nimik
Deasemenea se prescrie fapta tot in 3 ani daca in urma unei sentinte judecatoresti executorul judecatoresc nu are ce sa va execute
4 nu in caz de divort sotul nu scapa de datorie
5 poprirea se face 1/3 din salariul dvs + al sotului in momentul in care se infinteaza poprire pe salariu, se infinteaza pe toata suma, in cazul dvs 23000 +dobanba+ cheltuieli judiciare si de executare ,de asemenea executorul poate sa va execute pe langa poprirea pa salariu, orce bun mobil sau imobil atat al dvs cat si al sotului chiar si in caz de divort, poate deasemenea sa puna poprire pe conturile dvs( de exemplu incasati salariu pe card, angajatorul va opreste 1/3 din salariu cat ii permite lege dar executorul va poate opri tot salariul printr-o poprire pe contul dvs bancar pe care incasati salariu) sper ca ati inteles.SFATUL MEU scapati in primul rand de bunuri(APARTAMENT , MASINA, etc ) ACUM, trecetile pe copii sau parinti si cereti ca salariul sa va fie platit in mana
Va multumesc pentru raspuns, am inteles acum. Nu am casa, locuim cu parintii, iar masina doar ce am vandut-o, dar am alte bunuri pe care nu am acte (electrocasnice si electronice). Daca nu pot dovedi ca sunt sau nu ale mele, nu mi le pot lua, nu?
Mai am o intrebare legata de firmele de recuperari. Daca ma suna cu numar ascuns de 14 ori intr-o ora sa o medie de 15 apeluri pe zi (numai pe mobil, fara sa numar apelurile pe tel. fix) ii pot acuza de hartuire sau de ... nu stiu, abuz psihic? Mi-au terorizat toata familia, si au impresia ca daca suna ei non-stop (inclusiv duminica seara - ei nu au o viata a lor?!) noi, restantirii, vom scoate bani pe gura si vom achita! Se inseala, pentru ca un om daca nu are, nu are (logic ca daca ar fi avut nu se mai imprumuta, sau platea fara sa mai astepte telefonul lor). Deci, noi, simpli si umili restantieri, vinovati ca la un moment dat nu ne-am platit ratele, putem sa le facem ceva acestor roboti care nu fac altceva decat sa mai adauge un stres aceluia ca avem rate de platit?