avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 963 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Demisie angajat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Demisie angajat

Buna ziua,

Am primit o prema de 500 de lei de la somaj ca m-am anagajat acum 3 luni. Daca imi dau demisia sau sunt concediata in afara de cei 500 de lei trebuie sa dau alti bani inapoi?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:50, 30 Iunie 2016
art 31 aliniatul 3, 53/2003, codul muncii republicat, din initiativa angajatorului.
In acest caz, nu aveti obligaţia de a restitui integral sumele primite .
Am primit o prima de 500 de lei, la ce se refera integral? Trebuie sa restitui o parte din prima?
Se refera la faptul ca , suma intreaga trebuie restituita, dar in conditiile dvs nu aveti ce sa restituiti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facilitati angajator pentru angajarea cu contract munca loredana-elena90 loredana-elena90 Buna ziua. Am si eu o intrebare. Momentan sunt studenta la master, anul I, zi (absolventa studii de licenta in 2013). In acest moment am contract de munca pe ... (vezi toată discuția)
Avantaje angajare diana45 diana45 Daca sunt in somaj ca absolvent si ma angajez se primeste o suma in plus de la somaj? Angajatorul ce beneficii are? (vezi toată discuția)
Subventie pentru absolventi andreea_popescu andreea_popescu daca am urmat cursurile unei facultati la id, un angajator poate beneficia de subventie pt. mine?Multumesc (vezi toată discuția)