avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1845 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contestatie amenda pentru tulburarea linistii ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contestatie amenda pentru tulburarea linistii locatarilor

Buna ziua,
Care este formularea cea mai buna, pt a redacta o cerere pt contestarea unei amenzi primita pt tulburarea linistii locatarilor intre orele de odihna 13-14?
Mentionez ca suntem recent mutati in apartament, si faceam cateva modificari in apartament si am folosit bormasina pt a da gaura.
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 21:29, 27 Ianuarie 2016
In totdeauna in imobilele de locuit in comun,locatarii detin obligatia legala sa respecte programul de liniste 22-07,14-17
In astfel de situatii,in care locatarii urmeaza sa execute interventii in apartament,se impune informarea prealabila a reprezentantilor asociatiei ca in perioada X urmeaza sa se execute interventii
Modele de contestatii PV contraventie gasiti pe site ,urmand a personaliza cu datele spetei dv
Daca sanctiunea a fost aplicata in temeiul disp L nr 61/1991 republicata,este dificil a putea obtine hotarare favorabila dv
Gresit @inocentta#-o
Legea 6/1991 prevede:
Art. 3. - Constituie contraventie savarsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise in astfel de conditii incat, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:
26) tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;

Asadar s-a incalcat legea.
Daca vreti sa faceti contestatie, faceti dar nu vad argumentele avand in vedere ca exact in intervalul 13-14 ati facut zgomot cu bormasina, asa cum spuneti.
Luati o foaie A4 si spuneti ce anume contestati si de ce.
Puteti sa o intitulati chiar "contestatie" ca titlu. Apoi: Subsemnatul(a)..... domiciliat..., legitimat cu...., contest PV nr...din data .... prin care am fost amendat cu ...., pentru.... Mentionez motivele contestatiei (de exemplu): nu am facut zgomot ciu intentie ci am scapat bormasina din mana...,
Semnat, data...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda legea 61/1991 yonutzzell yonutzzell Buna seara.Astazi am fost vizitat de Politia locala care mi-a dar o amenda la Lg 61 atr2 pct 25 pentru faptul ca faceam zgomot cu o bormasina. De ceva timp ... (vezi toată discuția)
Program liniște bloc Georgiana45 Georgiana45 Bună ziua, Am și eu o întrebare legată de programul de liniște la bloc. Pe avizier este afisat programul de liniște cel legat din 1991 cu modificarile ... (vezi toată discuția)
Renovare apartament Gracielle Gracielle Buna ziua! Apartamentul de deasupra mea a fost vandut si noul proprietar s-a apucat de renovari (foloseste ori rudele, ori o echipa). Nu a anuntat nicaieri in ... (vezi toată discuția)