avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... recuperare pagubelor prin rca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

recuperare pagubelor prin rca

Daca unei persoane i-a fost arsa masina (intentionat) in parcare, si bineinteles, prin norocul ce ma caracterizeaza, aveam masina parcata langa, asigurarea lui RCA imi acopera pagubele (el si mai norocos nu are CASCO)?
Ultima modificare: Vineri, 31 Iulie 2009
dimitrie.sir, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters56778 , utilizator 23:19, 7 August 2009
Asigurarea de raspundere civila acopera prejudiciul de care asiguratul raspunde in baza legii fata de tertele persoane pagubite.
Aveti posibilitatea de-a va recupera paguba de la persoana vinovata de incendiere,daca aceasta este descoperita.
elenaerdei a scris:

Asigurarea de raspundere civila acopera prejudiciul de care asiguratul raspunde in baza legii fata de tertele persoane pagubite.
Aveti posibilitatea de-a va recupera paguba de la persoana vinovata de incendiere,daca aceasta este descoperita.

De precizat ca prejudiciul produs prin actiunea autovehiculului asigurat, este acoperit de RCA.In cazul dv. , piromanul nu poate fi actionat pentru distrugeri, decat daca politia il identifica.Oare asa va fi...:hm: ?
Nu m-am exprimat suficient de clar.Nu aveti posibilitatea de a fi despagubit in baza RCA.
Daca cealalta persoana pagubita cunoaste ca fapta s-a produs cu intentie,poate are si idee despre identitatea faptuitorului.
Asa poate se rezolva si problema identificarii.:)
Am cautat si eu legea asigurarilor RCA. Este Legea 136 din 29 dec 1995.
Acolo la articolul 49 spune ca plata se face indiferent daca autovehiculul era in trafic sau stationa. Apoi la articolul 58 spune ca asiguratorul isi recupereaza pagubele de la cei raspunzatori.
Din cate inteleg eu (sper ca inteleg bine), ar cam trebui sa ma despagubeasca nu?=D>
Nu exista temei legal pentru a fi despagubit.
Legea s-a actualizat,dar sub orice forma,nu este posibila despagubirea in aceste conditii.
Discutam despre accident,acesta presupune o interactiune.In ce a constat aceasta in cazul dv.?
Erati in stationare si un alt autovehicul v-a lovit?
Interpretarea pe care o dati nu este cea corecta,imi pare rau.
Altfel ar fi stat lucrurile daca aveati o asigurare facultativa.

Alte discuții în legătură

Pagube in urma unui incendiu bobeicaalin bobeicaalin Buna ziua, As vrea sa stiu in ce fel pot recupera pierderea suferita in urma unui incendiu produs la vecinul din spatele casei caruia i-a luat foc masina si ... (vezi toată discuția)
Rca expirat Ghiulya Ghiulya Buna ziua Am avut un accident cu masina saptamana trecuta, m-am tamponat cu o alta,fara sa rezulte victime ci doar ne-am avariat masinile amandoi. Am fost de ... (vezi toată discuția)
Lamuriri la ordinul csa 5/2010 NELUL NELUL Am avut un accident cu un ansamblu tractor-remorca neinmatriculat, nesemnalizat, ne... A inceput procesul, cercetari, expertize... Conform ordinului CSA ... (vezi toată discuția)