Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Credit adeverinte false - consecinte
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Credit adeverinte false - consecinte

Buna,am o problema ,sunt acuzat ca am ajutat dverse persoane sa ia credit eu fiind functionar bancar,acele persoane a declrat ca le-am facut adeverinte si am luat bani de la ei.sunt in jur de 20 persoane.ce risc??? sunt la prima abatare.nu exista dovezi ca am luat bani sau ca eu am intocmit acele adeverinte.multumesc.contractele au fost semnate de catre clienti.
aaabbbccc1, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Este vorba de un grup de oameni care au declarat ca eu am facut adeverintele lor de venit,si ca am cerut bani de la ei din acele credite.nu exista dovezi ca au dat bani,dar exista adeverintele dar nu stiu daca se poate dovedii ca eu le-am intocmit.
Cred ca sunteti acuzat de abuz in serviciu cu obținere de foloase necuvenite pentru sine sau pentru altul.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Credeti ca art. 306 si art. 308 ( infractiuni de coruptie si de serviciu savarsite de alte persoane ) se pot aplica si in acest caz?
Inca nu am fost acuzat,nu am fost citat,este in cercetari dar imi este frica de ce se poate intmpla.Ce pot pati? se poate oare obtine cu suspendare?fiind fara cazier fara abatari.e posibil sa se dea arest preventiv?