Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Taxa radio tv pentru firme mai trebuie platita la ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Taxa radio tv pentru firme mai trebuie platita la Societatea Romana de Tv?

Buna ziua
in fiecare an ca si firma primesc cate o notificare de la Societatea Romana de Televiziune prin care trebuie sa achit o taxa de 50 lei /luna incepand din 2013 retroactiv ( conf art 40 din legea 41/1994, taxa lunara este prevazuta in HG 978/2003 ). Sediul firmei este la adresa dar este fara activitate. Sunt amenintata ca in caz contrar voi fi data in judecata. Va multuesc
Art. 40 alin. (3) a fost considerat de Curtea Constitutionala ca fiind constitutional măsura în care taxa pentru serviciile publice de radiodifuziune şi televiziune se aplică NUMAI persoanelor juridice care beneficiază de aceste servicii.
Daca nu beneficiati, instiintati despre aceasta pe SRTv prin declaratie a administratorului.