Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... abandon de familie sau parasire de domiciliu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

abandon de familie sau parasire de domiciliu?

Buna ziua,

Acum 2 saptamani, in urma unor discutii cu sotia, aceasta din urma a luat copilul minor si a plecat de acasa. As dori sa stiu ce pot face in acest sens. Exista posibilitatea de a depune o plangere la politie pentru parasire de domiciliu?
Nu, nu există infracțiunea de părăsire de domiciliu și nici abandon nu e.
Ce ati spera sa se întâmple în urma plângerii? Credeți sa v-o aduce politia cu forta acasă?
Buna ziua,
Daca acest fapt s-a intamplat si nu mai exista cale de impacare reala, atunci nu puteti decat sa introduceti actiune de divort.
Știți unde a plecat? Există acolo condiții pentru creșterea copilului?
Dacă nu mai este posibilă împăcarea atunci divorțați. Cu ocazia divorțului se va discuta în mod obligatoriu situația copilului și se vor dispune măsuri.
Nu exista infractiune in cazul parasirii domiciliului conjugal. Dupeti depune o sesizare la DGASPC daca nu aveti cunostiinta de conditiile de crestere a copilului la noul domiciliu al mamei.
Ce vreți sa obțineți de fapt?