Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire de domiciliu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire de domiciliu?

Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu informatii in urmatoarea situatie.
In urma atmosferei tensionate de acasa (sot agresiv fata de mine si copil), mi-am luat copilul de 2 ani si am plecat acasa la mama, in alt oras.
In aceasta perioada pot discutii cu sotul in legatura cu casnicia noastra, el trece si vede copilul din cand in cand... au trecut cam 2-3 saptamani de la plecarea noastra de acasa.
V-as ruga sa-mi spuneti daca exista pericolul ca sotul sa considere in mod oficial plecarea mea ca "parasire de domiciuliu" si sa am parte de surprize la divort/procesul pentru tutela?

Multumesc.
galive, utilizator
In actualul cod penal infractiunea de parasire de domiciliu nu mai exista.Ea a fost dezincriminata.
Va faceti probleme inutile din acest motiv.Poate aceasta separare, va ajuta relatiei conjugale si "poate" sotul dvs. va incerca sa se schimbe...
"Parasirea de domiciliu" intr-un proces privind incredintarea unui minor nu are o relevanta negativa, mai ales daca, s-a facut si in interesul superior al minorului (spuneati ca sotul este/a fost agresiv si cu minorul).Important este insa, sa puteti dovedi acest fapt, in fata instantei.
nu exista acel pericol. va sugerez sa incercati sa va impacati si sa nu va grabiti sa introduceti cererea de divort.
prin aceeasi situatie am trecut si eu dar stati linistita ca nu mai e ca pe timpuri cu parasirea de domiciliu .sfatul meu "daca sotul va dovedeste ca s-a schimbat intoarceti-va acasa " eu am avut probleme mari dar sotul meu mi-a dovedit ca ma iubeste .nu putem trai unul fara celalalt .ai grija de tine si de copil