Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Drepturile asistentului maternal cu copil cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Drepturile asistentului maternal cu copil cu handicap

Buna ziua!
Mama mea este asistent maternal si are grija de doi copii,unul din ei avand grad mediu de handicap.Problema este urmatoarea:a depus dosarul cu actele necesare pt a nu mai plati impozit pe locuinta, insa i s-a spus ca trebuie sa fie reprezentat legal.Exista vreo lege care se ne ajute in situatia asta?Va multumesc si va doresc o zi buna!
Nu:(
Potrivit codului fiscal, art 456, alin 1, lit.t
ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
t) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor cu handicap grav sau accentuat şi a persoanelor încadrate în gradul I de invaliditate, respectiv a reprezentanţilor legali ai minorilor cu handicap grav sau accentuat şi ai minorilor încadraţi în gradul I de invaliditate;
[ link extern ]