avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala pentru fals si uz de fals
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala pentru fals si uz de fals

Buna ziua,

Am si eu o intrebare: administratorul unei societati, care este si asociat cu 95% din capital a semnat in locul celuilalt asociat. Acesta din urma doreste sa faca plangere penala.

La ce categorie de infractiune intra fapta administratorului?

Cu multumiri!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
fals in inscrisuri sub semnatura privata si uz de fals.
Art. 322 Falsul în înscrisuri sub semnătură privată
(1) Falsificarea unui înscris sub semnătură privată prin vreunul dintre modurile prevăzute în art. 320 sau art. 321, dacă făptuitorul foloseşte înscrisul falsificat ori îl încredinţează altei persoane spre folosire, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Tentativa se pedepseşte.
Art. 323 Uzul de fals
Folosirea unui înscris oficial ori sub semnătură privată, cunoscând că este fals, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă, când înscrisul este oficial, şi cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, când înscrisul este sub semnătură privată.
Va multumesc pentru raspuns!

Se poate adresa parchetului cu o plangere penala sau trebuie sa parcurga alta procedura?

Cu stima.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Parchetului pe raza caruia s-a produs infractiunea.
Si daca in Hotararea AGA nu se mentioneaza unde a fost incheiata, instanta competenta va fi parchetul de pe raza domiciliului administratorului societatii?

Plangerea va fi formulata impotriva administratorului sau a societatii prin administrator?

Cu mii de multumiri!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Impotriva persoanei fizice si locul este sediul social al firmei presupunandu-se ca acolo se incheie acte.

Alte discuții în legătură

Pedeapsa maxima pentru fals sub semnatura privata mariamem mariamem Buna ziua Care este pedeapsa maxima pentru fals sub semnatura privata cu scopul modificarii actului constitutiv al societatii in adunarea aga? Am ridicat ... (vezi toată discuția)
Urmarire penala ContSters295489 ContSters295489 Buna ziua.Avem un dosar penal deschis pentr fals si uz de fals cu continuitate iar politia a trimis dosarul la parchet iar parchetul a vrut sa claseze ... (vezi toată discuția)
Pedeapsa pentru fals ganj ganj buna,as avea si eu o intrebare... imi spuneti va rog ce pedeapsa se poate primi pt semnatura falsa???? in urma cu 2 ani eu si cateva persoane aduceam masini ... (vezi toată discuția)