Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARIAT CU CIM 8 ORE/ZI VREA SA LUCREZE 4 ORE/ZI ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARIAT CU CIM 8 ORE/ZI VREA SA LUCREZE 4 ORE/ZI FARA SCHIMARE NORMA

Buna ziua
Un Asociat intr-o firma are CIM program de 8 ore/zi si urmeaza niste cursuri de 4 ore /zi dar nu pe domeniul societatii. El nu vrea sa-si modifice norma de lucru de 8 ore dar vrea ca in pontaj sa-l trec cu 4 ore invoire . Cum declar aceasta invoire de 4 ore/zi timp de 2 luni de zile la ITM si in Revisal?
Multumesc
In practica, in baza principiului libertatii de vointa a partilor contractante, fara a exista o reglementare legala, se utilizeaza si invoirea salariatului de la serviciu cu plata sau fara plata salariului.
Invoirea reprezinta aprobarea ce se acorda de catre angajator unui salariat de a lipsi de la programul normal de lucru pentru diverse motive.

Durata maxima a unei invoiri trebuie sa fie reglementata in Reg.Intern al angajatorului si/sau in ccm aplicabil acestuia.

Invoirea nu se opereaza in REVISAL.