Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Prima carte de identitate... (certificat de nastere ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Prima carte de identitate... (certificat de nastere nou-nascut)

Buna ziua , am si eu o intrebare ..
Daca nu sunt cununata cu tatal copilului pana la nastere , pot sa -l trec pe tatal in certificatul copilului ?
Sigur, dar nu-l puteti ''trece'' dvs., trebuie sa mergeti impreuna la Starea civila daca vreti sa-i poarte numele.
Buna seara,
Daca tatal isi recunoaste copilul numele acestuia va fi trecut la rubrica tata mergand la Starea civila si recunoscand minorul sau dand o declaratie notariala in acest sens.
In situatia in care acesta nu e deacord atunci va trebui sa va adresati instantei pentru a-l obliga sa-si recunoasca fiul.
Va multumesc pentru raspuns !!! dar nu asta e problema , tatal copilului meu nu stiu daca ajunge pana la nastere acasa din strainatate ... si cum va fi trecut la rubrica tata ... imi trebuie ceva copie sau eu stiu un act ???
eRikarda, utilizator
Nu-l puteti trece dvs., doar daca erati casatoriti nu era nevoie de prezenta lui.
Cand vine veti merge impreuna la Starea civila ca sa va dati consimtamantul sa-i poarte numele dupa care o sa primiti un nou certificat de nastere, asa cum va doriti.