Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

Am intrerupere in munca in ultimele 12 luni de pe 12.01.2015 pana pe 01.04.2015.
Totodata am o conventie civila cu incepere din 05.01.2015 pana pe 31.5.2015.
Ma interesa daca perioada muncita in baza conventiei civile intra in calculul indemnizatiei de crestere copil si ce dari trebuie platite pentru a ma asigura ca se ia in considerare. La diferitele institutii unde am fost parerile au fost impartite. Vreau sa se ia in calcul si ca vechime in munca.
O parte mi-au spus ca trebuie sa platesc 16% impozit + cas 10.5% + cass 5.5%
Altii au spus ca trebuie sa platesc si fondul de pensii de 15.8%.
Firma cu care am incheiat conventia mi-au dat o adeverinta prin care declara ca ei nu platesc nimic si ca totul revine pe seama mea.

Multumesc mult!
Perioada in care ati desfasurat activitate in baza unei conventii civile nu constituie vechime in munca.

Veniturile realizate in baza unui astfel de contract se iau in considerare la stabilirea indemnizatiei pentru CCC.

Pentru a beneficia de indemnizatia pentru CCC trebuie ca in ultimul an anterior datei nasterii copilului timp de 12 luni sa aveti realizate venituri din salarii, din activitati independente sau activitati agricole ori sa va fi aflat intr-una din perioadele asimilate prevazute la art.2 alin.5 din OUG 111/2010 - de exemplu, ati beneficiat de indemnizatia de somaj, pensie de invaliditate, concedii medicale, concediu pentru cresterea copilului , concediu fără plată pentru creşterea copilului etc.).
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (eleva sau studenta la zi, somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc .).

2. - Veniturile din conventii civile sunt venituri independente si va permit sa beneficiati de indemnizatie pentru CCC.

3. - Plata contributiilor la pensie, sanatate si somaj nu este o conditie pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.
- Singura conditie este sa aveti venituri profesionale (din prestarea unei activitati) asa cum v-am aratat mai sus.

4. La intrebarile privind plata contributiilor o sa va raspunda colegii mei, specialisti in domeniu.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
1. Dreptul de a beneficia de indemnizatia pentru CCC nu este conditionata de plata impozitului pe venit, ci numai de obtinerea de venituri supuse impozitului pe venit (asa cum am mentionat mai sus).

2. Societatea cu care ati incheiat conventia civila nu datoreaza contributii pentru sumele platite in baza acesteia, dar trebuie sa faca stopaj la sursa.
Va retine din suma datorata persoanei fizice si va vira la stat : impozit(10% sau 16%), sanatate 5,5% si pensii 10,5%.

Cota de 10,5 % la pensii nu se datoreaza in cazul in care persoana este si salariat sau pensionar.
Cornel Vasile, Consilier juridic