Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de preemptiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de preemptiune

As vrea sa ma ajutati in lamurirea unei probleme la care am primit raspunsuri contradictorii.
Se doreste vanzarea unui apartament.Asupra acestui apartament are drept de preemptiune o persoana fizica A. Este gasit un cumparator B(potential), care face o oferta ferma de pret(scrisa, dar nu antecontract). Cu aceasta oferta se merge la un Executor, care trimite o Notificare catre A, pentru a-si exercita optinea de a cumpara in termen de 5 zile. In acest termen A nu opteaza pentru cumparare, iar Executorul emite o hartie in acest sens.
Dupa cca 2 saptamani, cumparatorul B renunta la cumparare,si este gasit cumparatorul C, care ofera o suma cu putin mai mare decat B.
In aceasta situatie, se poate incheia actul de vanzare cu C, folosind dreptul de preemptiune ne-exercitat de A, notificat de Executor?
~ Conținut șters la cerere ~
Multumesc pentru raspuns.
Situatia, mai concret sta in felul urmator:
Proprietarii apartamentului au incheiat un contract de inchiriere cu A, in care este inserat acest drept de preemptiune, fara alte detalii.
A si-a exercitat acest drept in legatura cu oferta cumparatorului B(prin executor).
B renunta la cumparare. Apare cumparatorul C cu o oferta de pret mai mare.
Acum A ameninta ca nu se poate face vanzarea catre C, deoarece nu si-a exercitat dreptul si in cazul cumparatorului C!
Este corect?
doina_manuela, utilizator