Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... procedura obtinerii recunoasterii titlului ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

procedura obtinerii recunoasterii titlului profesional(licenta in jurisprudenta) in italia

pentru inceput salutari tuturor!
am nevoie de opinia dv. pentru a gasi o solutie la intrebarea: o persoana care a profesat in romania in domeniul juridic(consilier juridic) ce ar trebui sa solicite statului unde este rezident ( italia) : recunoasterea titlului profesional sau recunoasterea titlului de studiu, avand in vedere ca cele 2 proceduri sunt diverse?

daca te adresezi autoritatilor statului italian risti sa te pierzi in hatisul legislativ si in explicatii!

multumesc tuturor celor care acorda atentie acestui mesaj
Nicoleta Ciacciariello, Consilier juridic
Recunoastereea studiilor.
..multumesc pentru opinie!
Potrivit Directivei 36/2005 privind recunoasterea calificarilor profesionale, cetatenii UE care vor sa-si exercite profesia in alte state decat cele in care au obtinut calificarea o pot face in aceleasi conditii ca in statul de origine. Pana acum, numai sapte profesii sunt reglementate la nivel comunitar: medic, medic dentist, farmacist, asistent medical generalist, moasa, medic veterinar si arhitect.
Pentru restul profesiilor, statele membre au posibilitatea sa testeze calificarea solicitantului si sa respinga recunoasterea diplomei daca, in urma evaluarii, candidatul nu corespunde cerintelor angajatorului.