avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 783 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

marturie mincinoasa

Marturie mincinoasa din cate am citit pe aici, se refera numai la o actiune a MARTORULUI. Dar, daca cineva iti face o actiune(civila) si scrie lucruri neadevarate la adresa ta- ca parat- aceasta cum se mai numeste? Te poti adresa parchetului cu o plangere penala la modul: Persoana x reclamanta, este chemata sa dovedeasca fiecare afirmatie din aceasta actiune?
u.b.i.k. a scris:

MIHAI GRIGORE a scris:

Art. 259. - Denuntarea calomnioasa
Învinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plângere, cu privire la savârsirea unei infractiuni de catre o anume persoana, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Producerea ori ticluirea de probe mincinoase, în sprijinul unei învinuiri nedrepte, se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
Daca cel care a savârsit fapta declara mai înainte de punerea în miscare a actiunii penale fata de persoana în contra careia s-a facut denuntul sau plângerea, ori împotriva careia s-au produs probele, ca denuntul, plângerea sau probele sunt mincinoase, pedeapsa se reduce potrivit art. 76.
B-)
Va puteti indrepta impotriva oricarei persoane care se incadreaza la acest articol.

intrebare :

Exista termen de prescriptie pentru marturia mincinoasa ?

multumesc anticipat,
rodica_post
"Dorinta de a stii se naste din indoiala"/Andre Gide

Incadrarea corecta este de "denuntare calomnioasa",conform art.259 c.pen.,astfel cum vi s-a mai scris.Nu sunt intrunite elementele constitutive ale infractiunii de "marturie mincinoasa"prev.de art.260 c.pen.In aceasta situatie ,nici nu poate fi vorba despre prescriptia savarsirii unei infractiuni care nici nu exista.
Sa nu facem confuzii.Cu alte cuvinte'',marturia mincinoasa'' nu poate fi comisa decat de acea persoana chemata in proces ca martor care nu spune adevarul in legatura cu ceea ce este intrebat,nu il spune in intregime,il denatureaza,etc.
Or acea persoana care deschide impotriva dvs.o actiune civila nu este martor (este petent,iar dvs.intimat),iar in cauze civile nu se poate retine o infractiune de denunt calomnios,datorita faptului ca acea persoana (pertentul) nu s-a adresat cu plangere impotriva dvs.organelor de urmarire penala (atunci era denunt calomnios,daca reclamatia se dovedea nefondata).In acest caz,nu va ramane altceva de facut decat sa formulati ""INTAMPINARE"" la actiunea petentului.
u.b.i.k. a scris:

MIHAI GRIGORE a scris:

Art. 259. - Denuntarea calomnioasa
Învinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plângere, cu privire la savârsirea unei infractiuni de catre o anume persoana, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Producerea ori ticluirea de probe mincinoase, în sprijinul unei învinuiri nedrepte, se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
Daca cel care a savârsit fapta declara mai înainte de punerea în miscare a actiunii penale fata de persoana în contra careia s-a facut denuntul sau plângerea, ori împotriva careia s-au produs probele, ca denuntul, plângerea sau probele sunt mincinoase, pedeapsa se reduce potrivit art. 76.
B-)
Va puteti indrepta impotriva oricarei persoane care se incadreaza la acest articol.


Mihai, problema era daca te poti adresa parchetului cu o plangere in ipoteza in care printr-o actiune civila se sustin tot felul de lucruri la adresa ta.
Raspunsul este: NU.
Sanctiunea pentru nedovedirea celor invocate in actiunea civila este respingerea ei. Ganditi-va ca exista procese de divort in care ambele parti sustin tot felul de lucruri urate unul despre altul. Ar trebui ca jumatate din justitiabili sa aiba dosare penale.

Sunt de acord cu dvs dar eu nu ma gandeam la procesele de divort , ci la cele civile in care obiectul disputei este o casa sau un teren (sa zicem generic bun imobil). Si acolo partile pot aduce martori care sa sustina diferite opinii, insa daca ulterior se gasesc documente in sprijinul si conforme cu afirmatiile uneia dintre parti , atunci este evidenta infractiunea de marturie mincinoasa savarsita de martori!
:)
Buna ziua tuturor, va marturisesc sincer ca toate raspunsurile sunt la "obiect", dar eu nu am formulat bine...si este pentru prima data cand nu inteleg nimic (mea culpa!). Am formulat eu gresit. Incerc sa reiau: In actiunea impotriva mea, se solicita o suma de bani, un debit, care nu este real: este mai mic. Deci: se cere o suma de bani, dar: dupa cele 2 fraze la obiect, urmeaza un sir lung- cam 10 paragrafe de invinuiri, calomnii, minciuni, denigrari -cu nici o legatura cu acea suma de bani. Vreau sa deschid o actiune penala impotriva reclamantului, pentru cred ca acestea sunt infractiuni, daca nu poate sa le dovedeasca. Instanta civila nu va tine seama de ce sustin eu si chiar nu vad de ce sa trebuie eu sa dovedesc?! Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Cum pot da pe cineva in judecat pt calomie? claudia_c_c claudia_c_c Buna ziua! As dori sa stiu daca pot da pe cineva in judecat pt calomie? Mi-a facut plangere penala fara nici o dovada , fara martori, banuiesc ca doar sa ma ... (vezi toată discuția)
Hartuire ContSters140221 ContSters140221 De aproape 6 luni ploua cu plangeri penale la adresa mea ,a sotiei si a socrilor mei ,plangeri nefondate,jignitoare si cu caracter de denigrare atat in ... (vezi toată discuția)
Denunt calomnios marcica marcica Fiind acuzat de ultraj, prin ordonanta procororului se dispune N.U.P. intrucat fapta nu exista.Termenul de contestatie a reclamantului fiind expirat .Poate fi ... (vezi toată discuția)