Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Turturii ucigasi
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Turturii ucigasi

Primaria sustine ca eu trebuie sa dau jos turturii ucigasi de pe bloc pentru ca locuiesc la ultimul etaj.
Spuneti-mi va rog, raspunderea in caz ca acesti turturi cad in capul cuiva si moare e cumva a mea???

Cum se numeste aceasta actiune si daca are incadrare legala de incitare la infractiune?

Nu doresc sa discut despre problema turturilor si a responsabililor d curatat ci doar de infractiunea pe care eu as comite-o daca un turture ar ucide pe cineva. Cum se numeste si daca exista incadrare legala pentru ca ma imping sa fac ceva ce poate avea consecinte grave. Sarcina e a pompierilor, nu a persoanelor fizice sa dea jos turturii periculosi si cu toate acestea primaria vrea pe mine sa ma puna sa fac asta.
Autoritatile publice locale prin HCLM impun obligatia asociatiilor de proprietari sa indeparteze turturii si zapada de pe acoperisul imobilului de locuit in comun
Aspectul ca locuiti la ultimul nivel nu constituie temei legal si nu va poate obliga sa fac ceva ce poate avea consecinte grave.
Conditionat de situatia la fata locului,daca turturii/zapada nu pot fi indepartate de catre asociatia de proprietari,aceasta poate solicita interventia autoritatilor care detin baza tehnica necesara
Faptul ca vi s-a spus sa indepartati turturii mi se pare ca are un caracter predominant preventiv, tocmai pentru ca ei sa nu cada de la sine si sa vatame pe cineva. Dar daca ar cadea si s-ar intampla acest lucru, am vorbi despre ucidere din culpa sau vatamare corporala din culpa, daca ar exista nr. de zile de ingrjiri medicale.

Dar cel mai bine este sa indepartati turturii.
Multumesc.

ynocentta a scris:

Autoritatile publice locale prin HCLM impun obligatia asociatiilor de proprietari sa indeparteze turturii si zapada de pe acoperisul imobilului de locuit in comun
Aspectul ca locuiti la ultimul nivel nu constituie temei legal si nu va poate obliga sa fac ceva ce poate avea consecinte grave.
Conditionat de situatia la fata locului,daca turturii/zapada nu pot fi indepartate de catre asociatia de proprietari,aceasta poate solicita interventia autoritatilor care detin baza tehnica necesara

Va contraziceti in ceea ce sustineti.

Care este baza legala prin care eu trebuie sa indepartez acesti turturi si NU asociatia de proprietari?

Si cu uciderea din culpa cum ramane?

alcormona a scris:

Faptul ca vi s-a spus sa indepartati turturii mi se pare ca are un caracter predominant preventiv, tocmai pentru ca ei sa nu cada de la sine si sa vatame pe cineva. Dar daca ar cadea si s-ar intampla acest lucru, am vorbi despre ucidere din culpa sau vatamare corporala din culpa, daca ar exista nr. de zile de ingrjiri medicale.

Dar cel mai bine este sa indepartati turturii.

Am ajuns sa cautam baza legala pentru a face ceva normal?! Este un lucru de bun simt si nu trebuie nimic altceva decat putina bunavointa si cineva care sa stea jos pana se efectueaza operatia. Si trebuie repetata zilnic ca sa previna formarea altora. Daca cuiva i se intampla ceva tot blocul va platii, iar daca cumva ramane cineva invalid veti platii cat timp va trai respectivul lunar. Acum cateva zile au aratat doua masini distruse de zapada de pe o casa. Impartiti reparatia la cate apartamente sunt acolo si o sa vedeti cat vor plati respectivii - bineinteles dupa un proces lung - probabil multe mii de lei de apartament. Sunteti dispus sa riscati?
GermanAlex, utilizator