avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 152 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Turturii ucigasi
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Turturii ucigasi

Primaria sustine ca eu trebuie sa dau jos turturii ucigasi de pe bloc pentru ca locuiesc la ultimul etaj.
Spuneti-mi va rog, raspunderea in caz ca acesti turturi cad in capul cuiva si moare e cumva a mea???

Cum se numeste aceasta actiune si daca are incadrare legala de incitare la infractiune?

Nu doresc sa discut despre problema turturilor si a responsabililor d curatat ci doar de infractiunea pe care eu as comite-o daca un turture ar ucide pe cineva. Cum se numeste si daca exista incadrare legala pentru ca ma imping sa fac ceva ce poate avea consecinte grave. Sarcina e a pompierilor, nu a persoanelor fizice sa dea jos turturii periculosi si cu toate acestea primaria vrea pe mine sa ma puna sa fac asta.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:21, 25 Februarie 2016
Autoritatile publice locale prin HCLM impun obligatia asociatiilor de proprietari sa indeparteze turturii si zapada de pe acoperisul imobilului de locuit in comun
Aspectul ca locuiti la ultimul nivel nu constituie temei legal si nu va poate obliga sa fac ceva ce poate avea consecinte grave.
Conditionat de situatia la fata locului,daca turturii/zapada nu pot fi indepartate de catre asociatia de proprietari,aceasta poate solicita interventia autoritatilor care detin baza tehnica necesara
Faptul ca vi s-a spus sa indepartati turturii mi se pare ca are un caracter predominant preventiv, tocmai pentru ca ei sa nu cada de la sine si sa vatame pe cineva. Dar daca ar cadea si s-ar intampla acest lucru, am vorbi despre ucidere din culpa sau vatamare corporala din culpa, daca ar exista nr. de zile de ingrjiri medicale.

Dar cel mai bine este sa indepartati turturii.
Multumesc.

ynocentta a scris:

Autoritatile publice locale prin HCLM impun obligatia asociatiilor de proprietari sa indeparteze turturii si zapada de pe acoperisul imobilului de locuit in comun
Aspectul ca locuiti la ultimul nivel nu constituie temei legal si nu va poate obliga sa fac ceva ce poate avea consecinte grave.
Conditionat de situatia la fata locului,daca turturii/zapada nu pot fi indepartate de catre asociatia de proprietari,aceasta poate solicita interventia autoritatilor care detin baza tehnica necesara


Va contraziceti in ceea ce sustineti.

Care este baza legala prin care eu trebuie sa indepartez acesti turturi si NU asociatia de proprietari?

Si cu uciderea din culpa cum ramane?

alcormona a scris:

Faptul ca vi s-a spus sa indepartati turturii mi se pare ca are un caracter predominant preventiv, tocmai pentru ca ei sa nu cada de la sine si sa vatame pe cineva. Dar daca ar cadea si s-ar intampla acest lucru, am vorbi despre ucidere din culpa sau vatamare corporala din culpa, daca ar exista nr. de zile de ingrjiri medicale.

Dar cel mai bine este sa indepartati turturii.


Am ajuns sa cautam baza legala pentru a face ceva normal?! Este un lucru de bun simt si nu trebuie nimic altceva decat putina bunavointa si cineva care sa stea jos pana se efectueaza operatia. Si trebuie repetata zilnic ca sa previna formarea altora. Daca cuiva i se intampla ceva tot blocul va platii, iar daca cumva ramane cineva invalid veti platii cat timp va trai respectivul lunar. Acum cateva zile au aratat doua masini distruse de zapada de pe o casa. Impartiti reparatia la cate apartamente sunt acolo si o sa vedeti cat vor plati respectivii - bineinteles dupa un proces lung - probabil multe mii de lei de apartament. Sunteti dispus sa riscati?
Ultima modificare: Marți, 2 Februarie 2016
GermanAlex, utilizator

Alte discuții în legătură

Turturi imensi, zapada si gheata necuratata Costin Savescu Costin Savescu Buna dimineata, Stiu ca exista niste dispozitii ale primariilor prin care asociatiile sunt amendate daca nu dau turturii jos de pe acoperis si nu curata ... (vezi toată discuția)
Zapada terasa bloc - cine trebuie sa o curete? udau_1966 udau_1966 cine trebuie sa dea zapada de pe terasa blocului?propietarii,femeile de serviciu,sau cine? (vezi toată discuția)
Indepartarea zapezii de pe bloc aleodor27 aleodor27 Cui revine obligatia de a da jos zapada si sloiurile de gheata de pe acoperisul unui bloc- proprietarilor de la ultimul etaj sau asociatiei? Daca se poate sa ... (vezi toată discuția)