Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Remuneratie membru Consiliul Director
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Remuneratie membru Consiliul Director

In cazul unei asociatii intercomunitare de utilitate publica(O.U.G 26/2000) membrii consiliului director pot fi remunerati? Si daca da, in ce baza legala?
Daca statutul prevede si legi speciale nu interzic, ONG-ul poate remunera membrii CD pentru activitatea desfasurata. Cum in principiu ei sunt organ de reprezentare, nu prepusi, asa cum e la un SA consiliul de administratie, li se vor intocmi contracte de mandat si vor primi indemnizatii, nu salariu... fiscal insa se asimileaza salariilor si indemnizatiile primite de membrii organelor unui ONG, prevede Codul Fiscal in mod expres acest lucru. Nu e nevoie sa scrie o lege ca iti poti plati oamenii care lucreaza pentru ONG, e implicit ca se poate cat timp nu interzice expres vreo lege sau nu ai prevazut in statut ca exercitarea functiei de membru CD se neremunerata...