Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... USCATORIA BLOCULUI
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

USCATORIA BLOCULUI

In cazul in care parintii mei sunt proprietarii unui apartament, eu, fiica lor locuiesc in acel apartament, cum pot proceda in cazul in care unul dintre proprietari refuza sa imi dea cheia de la uscatorie? Precizez ca stau impreuna cu sotul si fiica. Pe vecin l-am rugat eu sa imi dea o cheie dupa ce 6 luni m-am chinuit sa urca caruciorul fetei in brate si sa il depozitez in apartament. In urma cu 2 luni din uscatorie ni s-a furat o bicicleta, sotul a facut sesizare la 112 a furtului, a disparitiei bicicletei,iar de atunci respectivul vecin nu mai vrea sa mai imi dea cheia si ne-a spus ca numai in prezenta lui putem pune sau lua ceva, nemultumit ca si lui i-au disparut lucruri fara a preciza ce, insa in fata politistului a spus ca nu i-a disparut nimic. Precizez ca in contractul de vanzare cumparare al parintilor mei scrie clar de folosita partilor comune(hol scara, scari, uscatorie). Ce pot face eu legal si fara scandal sa pot avea cheie de la yala, respectiv lacat conform dreptului din contract al fiecarui proprietar. Am nevoie sa bag acolo si eu carutul, tricicleta fiicei mele. Va multumesc!
cristta, utilizator
Discutati cu presedintele asociatiei de proprietari sa va lamureasca care este regimul uscatoriei. Uscatoria este considerata parte comuna dar este posibil ca asociatia sa o fi inchiriat respectivului, daca nu este asa atunci aveti aceleasi drepturi ca si restul proprietarilor.
Doar 2 sau 3 proprietari au cheia, deci exclus sa fie inchiriata caci si altii au avut usi, cauciucuri puse acolo dar tot asa cu cheia luata de la vecinul cu pricina. Sunt 2 , 3 propriatari care au pus stapanire fortata pe uscatorie.
Faceti o notificare inregistrata in atentia presedintelui in care solicitati sa va prezinte statutul uscatoriei si conditiile de acces avand in vedere ca este spatiu comun in conformitate cu prevederile legii 230/2007 (vezi art. 11 si 14) si hg1588/2007 iar ptr spatiile comune contribuiti la cheltuieli in baza cotei parti indivize.

Art. 11. - L230/2007
(2) Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinaţia proprietăţii comune, fără a obţine mai întâi acceptul din partea asociaţiei de proprietari
Art. 14. - (...) Niciun proprietar nu poate încălca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comună sau individuală a celorlalţi proprietari din condominiu.

Art. 44. -hg1588
(1) Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate reprezintă cheltuielile asociaţiei cu
privire la proprietatea comună, cu privire la
: fondul sau fondurile pentru lucrări de
întreţinere, service, reparaţii şi, după caz, de consolidare, reabilitare, eficienţă energetică,
modernizare la părţile de construcţii şi instalaţii aflate în şi pe proprietatea comună, astfel
cum este descrisă în cartea tehnică a construcţiei şi în acordul de asociere: subsolul;
conductele de distribuţie şi coloanele instalaţiilor de apă, canalizare, încălzire, energie
electrică; casa scării; podul; spălătoria; uscătoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea
de instalaţie de pe proprietatea comună; centrala termică proprie; crematoriul; tubulatura
de evacuare a deşeurilor menajere; structura de rezistenţă; faţadele; acoperişul şi altele
asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau
contractat al asociaţiei: salarii sau remuneraţii pentru administrator, contabil, casier,
instalator, electrician, portar, cheltuieli pentru curăţenie etc.; indemnizaţii acordate
membrilor asociaţiei de proprietari ori persoanelor alese: preşedintele, membrii comitetului
executiv şi ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare; contracte sau poliţe de
asigurări; alte servicii administrative către proprietatea comună.
(2) Dacă facturarea serviciilor publice de utilităţi este individuală, pentru consumurile de
pe spaţiile comune furnizorii vor încheia contracte de furnizare cu asociaţia de proprietari,
în condiţiile stabilite de comun acord.