Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodie copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodie copil

am o fetita de 2 ani si jumatate
sunt singurul ei parinte
de 1 an fetita sta la parintii mei care locuiesc in alt oras
am lasat-o in grija lor dupa ce s-a imbolnavit la graidnita
are o bona pe care eu o platesc integral si imi vizitez fiica in fiecare week-end
am un job stabil din care imi pot intretine copilul
relatia cu parintii mei s-a deteliorat insa
oricum sunt mama fetitei si doresc sa stea cu mine
parintii se opun si nu doresc sa am lase sa imi iau fiica
am fost inclusiv in siotuatia de a fi captiva cu copilul meu in casa tatal meu incuindu-ne pe amandoua
cum pot sa imi scot fiica din casa lor fara scandal? tatal meu sustine ca va aranja ceva martori sau oricum un diagnostic pentru mine ca persoana iresponsabila
in prezent imi este frica de manifestarile lui violente
am apelat chiar si la un pshiholog pentru evaluarea mea ca sunt responsabila sa imi ingrijesc copilul

cum e posibila o asemenea situatie? care este temeiul legal pentru mine?la cine pot apela?
Solicitati instantei sa se stabileasca domiciliul minorei la dvs .Nu ati precizat nimic cu privire la tata .Cu hotararea judecatoreasca va puteti adresa unui executor pentru a lua copilul.
Mai degraba de inapoiere a copilului de la persoane care o tin fara drept.
Data tot aveati bona, nu inteleg de ce ati dus-o la bunici sau daca tot sta la el, de ce are copilul bona ?
Dacă puteți luați copilul de acolo, iar în caz că nu puteți faceți plângere la poliție și Direcția ptr Protecția Copilului.
Fara hotarare judecatoreasca nu veti putea lua copilul de acolo daca nu vor sa vi-l dea.

Deci, trebuie sa deschideti proces.
Pentru a avea un probatoriu mai amplu in cazul in care veti ajunge la proces este indicat sa formulati intai o sesizare la Protectia Copilului.