avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe apartament
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe apartament

Imi desfasor acttivitatea ca agent de asigurare persoana fizica individuala, nu PFA.
Conform noului Cod Fiscal, am obligatia sa ma inregistrez fiscal, conform Declaratiei 070 unde trebuie sa declar sediul social respectiv adresa unde domiciliez.
Intrebarea mea este daca acest fapt va avea consecinte in ceea ce priveste majorarea impozitul pe cladiri (apartamentul meu) pe anul in curs.
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 14:12, 2 Februarie 2016
Trebuie să depuneți până la 31 martie 2016 declarația model 2016 ITL 001:
[ link extern ]
Dacă la sediul social nu desfășurați activitate economică(activitati de birou, administrative, comerciale, de agrement, cult, cultura, educatie, financiar-bancare, sociale, turistice, de sanatate etc) veți plăti impozit pentru clădire rezidențială.
Citiți acest topic:
www.avocatnet.ro/content/for...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modalitate de completare a declaratiei pentru stabilirea impozitului pe cladire mirelina123 mirelina123 Buna ziua! Sotul meu are un apartament proprietate personala intr-o localitate, alta decat cea unde locuieste in prezent. In acest apartament locuiesc ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratia model 2016-itl-001 ContSters81656 ContSters81656 Buna ziua, Sunt PFA si sediul social se afla la domiciliul meu.Mentionez ca nu se desfasoara nicio activitate economica la sediu, iar in actul constator ... (vezi toată discuția)
Declarare spatiu: rezidential sau nerezidential kalyana kalyana Buna seara Am urmatoarea situatie In anul 2015,am construit un spatiu pe persoana fizica,care ulterior a devenit in urma unui contract de comodat intre mine ... (vezi toată discuția)