avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA renuntare platitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

renuntare platitor de TVA

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema!

Suntem platitori de TVA din 1993 (o firma de proiectare). Suntem o microintreprindere si suntem cu cifra de afaceri pe 2015 sub plafonul de 220.000 lei.

Am dori renuntarea de tot la plata TVA.

Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac, care sunt pasii de urmat?
Si daca aceasta solicitare de renuntare la plata de TVA … va duce la un control din partea ANAF.

Multumesc anticipat si astept ajutorul D-voastra!

Alte discuții în legătură

Plafon microintreprindere 100.000 euro trasnitu mihaela trasnitu mihaela Buna ziua! La ce curs euro se va calcula plafonul de 100.000 euro pentru 2016 ? Plafonul pentru a deveni platitor de Tva ramane la 65.000 euro (220.000 ... (vezi toată discuția)
Plafon inregistrare in scopuri tva microintreprindere gcazaciuc gcazaciuc Buna ziua, Pentru o microintreprindere in domeniul consultantei am observat ca plafonul actual pentru inregistrare in scopuri TVA este de 220.000 RON sau ... (vezi toată discuția)
Srl-d probleme depasire plafon!!?? narcisa_narcisa narcisa_narcisa La infiintare, in martie 2015, Srl-D a cerut finantelor sa fie platitor de tva. Cererea a fost respinsa. Acum finantele ii cer administratorului sa depuna dec ... (vezi toată discuția)